Mladá fronta Dnes: Prezident Klaus nevylučuje předčasné volby

Mladá fronta Dnes přináší rozhovor s prezidentem republiky Václavem Klausem. Hlava státu očekává prolomení povolební patové situace. Soukromým společnostem nastaly zlaté časy a pracovníky hledají nejen v České republice, ale i za hranicemi, zjistily Hospodářské noviny. Velké aerolinky zlevňují - podle Lidových novin tak reagují na konkurenci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

domácí tisk

domácí tisk | Foto: Alena Palečková

Prezident Václav Klaus očekává prolomení patové povolební situace, ale nevylučuje v případě nedohody ani předčasné volby. "Nemohu se smířit s tím, aby to trvalo donekonečna," řekl Klaus v rozhovoru pro Mladou frontu Dnes. Zdůraznil přitom, že politické strany musejí jednat samy, bez prezidenta.

Firmám v Česku se daří jako nikdy dřív, proto podle Hospodářských novin doslova luxují pracovní trh. Hledají nové lidi u nás a stále častěji i za hranicemi. Od ledna se počet nezaměstnaných snížil už o osmdesát tisíc. Na nových pracovnících přitom nevydělává jen česká ekonomika, ale i státní rozpočet. Státu odpadají výdaje na dávky v nezaměstnanosti a zároveň dostává víc peněz na daních z příjmu, spotřebních daních i DPH.

Analytici ale upozorňují, že další snižování počtu nezaměstnaných bude stále těžší. Velká část z nich totiž nemá potřebnou kvalifikaci nebo praxi. Zatímco dříve firmy sháněly spíš dělníky na výrobu u pásů, dnes už k nám proudí kvalitnější investice a společnosti potřebují inženýry, počítačové experty nebo vývojáře.

V jiném článku si Hospodářské noviny všímají, že do nemocnic v Česku míří stále víc zahraničních pacientů. Lákají je například plastické operace nebo endoprotéza za třetinu ceny, umělé oplodnění dvakrát levnější než doma a navíc kvalitní lékaři. Mnohé naše soukromé kliniky uvádějí, že od vstupu do Evropské unie se počet zahraničních klientů zvyšuje o desítky procent ročně.

Souhrnné statistiky o zdravotní turistice sice neexistují, ale experti se shodují, že cizinci jezdí do Česka hlavně za ošetřením zubů, gynekologickými a ortopedickými zákroky, využívají služeb plastických chirurgů a spoustu času také tráví v lázních.

Lepší podmínky než v domovských zemích u nás hledají i neplodné páry. Například italské nebo izraelské zákony zakazují dárcovství vajíček či spermií, jejich zmrazování a uschovávání pro další použití. Naše legislativa to ale nezakazuje, a tak jsme pro mnoho párů poslední záchranou.

V některých centrech asistované reprodukce tvoří zahraniční klientela až patnáct procent. Na levné péči v Česku vydělávají i specializované agentury. Cizincům zajišťují vše podstatné: komunikaci s lékaři a klinikou, ubytování a dopravu, dodávají Hospodářské noviny.

Klasické aerolinky přestaly ignorovat tvrdý konkurenční tlak nízkonákladových společností, píšou Lidové noviny. České aerolinie, ale také třeba německá Lufthansa, srazily ceny svých letenek. Velcí dopravci přitom doposud shodně tvrdili, že chtějí konkurenci čelit kvalitou, nikoliv cenou.

Zástupci ČSA i Lufthansy navíc stále odmítají, že by zlevněním letenek reagovali na konkurenci, analytici ale tvrdí opak. Podle nich je to boj o každého pasažéra. Navíc kvůli drahé ropě teď hraje naprosto všechno pro zdražování, není tedy jiný důvod než konkureční boj, aby velké firmy zlevňovaly.

Nový silniční zákon dokáže být velmi cynický. Jak píše Mladá fronta Dnes, přesvědčil se o tom dvacetiletý cyklista ze Zlína, když na kole havaroval. Při jízdě z kopce zavadil kolem o obrubník a přeletěl přes řídítka. Způsobil si odřeniny a tržné rány na hlavě. Ještě dokázal zatelefonovat rodičům a v péči místních lidí čekal na sanitku.

Kromě záchranky přijeli k nehodě i policisté. Ti nejprve přístrojem ověřili, že mladík před jízdou nepil, a pak jeho rodičům oznámili, že podle nového zákona zaplatí pokutu minimálně 25 tisíc korun. Jako účastník silničního provozu způsobil dopravní nehodu, při které byl zraněn člověk - on sám.

Mladíkova rodina, která už přidala svůj podpis za petici pod změnu zákona, nechce pokutu zaplatit. Kriticky se k zákonu staví i zlínský policejní ředitel Bedřich Koutný. Nepřiměřené pokuty za nehody cyklistů se zraněním mu připadají amorální. Jak ale dodal, policista musí postupovat podle zákona, nemá totiž na vybranou.

Jediným řešením je změna normy a ne až za půl roku, řekl Koutný listu. Podle něj policie mladíkův přestupek zaregistrovala a dál se jím bude ve správním řízení zabývat správní odbor dopravy magistrátu. Proti jeho rozhodnutí je možné se odvolat a také podat soudní žalobu.

Renáta Prátová, Marián Vojtek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme