Mládek zopakoval omluvu za parazitující živnostníky. Ti podali trestní oznámení

Stínový ministr financí za ČSSD Jan Mládek dnes zopakoval omluvu za to, že na sjezdu sociální demokracie v Ostravě uvedl, že živnostníci nepřispívají do systému sociálního pojištění a parazitují tak na zaměstnancích. Výrok, za který nyní čelí trestnímu oznámení, označil za mediálně nešťastný. Na tom, že existuje nerovnost mezi zaměstnanci a živnostníky, ale trvá.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jan Mládek (ČSSD)

Jan Mládek (ČSSD) | Foto: Filip Jandourek

Trestní oznámení na Jana Mládka podala za jeho výrok o parazitujících živnostnících Strana soukromníků ČR. Podle ní podněcoval k nenávisti vůči skupině osob. Za útok ČSSD na jednu skupinu společnosti považuje Mládkova slovy i předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků Karel Havlíček.

„Dochází k prohlubování příkopu mezi těmi, kdo jsou běžnými zaměstnanci, a mezi živnostníky. To je hrozně nebezpečné a je to špatné,“ řekl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hosty Radiožurnálu byli Jan Mládek, stínový ministr financí za ČSSD a Helena Langšádlová, místopředsedkyně rozpočtového výboru sněmovny za TOP 09

„Ať už se používá slovo parazit nebo ať už se používá výrok, že jeden pracuje takzvaně v ráji a druhý pracuje v pekle. My bychom měli vytvářet atmosféru takovou, kde dojde k vzájemnému respektu,“ zdůraznil.

Mládek nicméně trvá na tom, že současné nízké odvody živnostníků na sociální a zdravotní pojištění jsou neudržitelné. Na dnešní tiskové konferenci zdůraznil, že zvýhodnění živnostníků je České republice nadstandardní a podmínky pro odvody zaměstnanců a živnostníků se musí přiblížit. Podle něj je tento nepoměr dramatický a ČSSD ho bude řešit.

Konkrétní plán podle Mládka sdělí ČSSD do léta. Bude prý přitom respektovat, že živnostníci musí mít o něco výhodnější podmínky.

„Živnostníci na sobě samozřejmě nesou riziko podnikání, nesou riziko toho, jestli jim bude zaplaceno včas, případně vůbec. Musí se starat o nejrůznější agendu, mají nižší sociální ochranu. Osobně si myslím, že to přiměřené zvýhodnění má být někde v oblasti 20 až 30 procent,“ přiblížil.

Podle Heleny Langšádlové, místopředsedkyně TOP09 a rozpočtového výboru sněmovny ale musí živnostníkům zůstat odvod na sociální a zdravotní pojištění na stávající úrovni.

„Oni jsou výrazně méně chráněni než zaměstnanci. A co se týče výdajových paušálů, chtěli bychom, aby byly vráceny na úroveň, která byla před rokem 2004. Tedy aby odpovídala skutečným výdajům, měla by to být úleva jen z hlediska snížení administrativy pro živnostníky,“ vysvětlila.

Daňové změny ČSSD

Mládek na tiskové konferenci také přiblížil návrhy strany pro změny v daňové oblasti, které ČSSD chce zavést v případě, že vyhraje příští volby do sněmovny a sestaví kabinet.

Nejvíce budou sociální demokraté zasahovat do daně z příjmu, což se dotkne skoro každého - firem, živnostníků, ale i zaměstnanců. Ti budou státu odvádět víc v důsledku zrušení superhrubé mzdy.

„Chceme pouze zvýšit horní sazbu daně z příjmu fyzických osob, která je již zavedená od 1. ledna 2013 ve výši 22 procent na 28,3 procent. Tato sazba už dnes platí pouze pro lidi s příjmem nad 100 tisíc korun měsíčně. Což znamená, že se 97 procent fyzických osob vůbec nedotkne,“ uvedl Mládek.

Firmám by se podle ČSSD měla zvýšit daň z příjmu o 2 procenta na 21 procent. Například banky, mobilní operátoři nebo energetické společnosti by měli odvádět speciální daň 30 procent.

Podle Heleny Langšádlové má ale návrh ČSSD svá rizika. Upozornila, že sociální demokracie několik měsíců kritizuje vládu za zvyšování daní a sama přichází se zprávou, že daně budou zvyšovat ještě víc.

„Je tady veliké riziko, že právnické osoby odejdou z našich trhů a budou registrovány jinde. V případě zdanění fyzických osob bychom v tuto chvíli museli přistoupit s ohledem na úroveň sociálního pojištění na solidární daň. Avšak ještě větší zdaňování je demotivující. Už nyní vysokopříjmové skupiny platí výrazně více,“ zdůraznila.

Lucie Husárová 1, Tereza Janouškovcová Bartůňková, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme