Skupina mladistvých zneužívala léky na předpis jako drogy. Prodávali si je i na sociálních sítích

Osm desítek dětí a mladistvých bylo na Přerovsku a Olomoucku zapojeno do rozsáhlého zneužívání léků na předpis a drog, které se podařilo v létě rozkrýt přerovským kriminalistům. Nelegálně distribuované léky mají u zdravých lidí podobný účinek jako pervitin. Policisté nakonec zahájili 13 trestních řízení osob ve věku 14 do 20 let.

Přerov (Aktualizováno: 12:22 7. 11. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ritalin distribuovaly také osoby, které mají tento lék předepsaný a zneužívají ho (ilustrační foto) | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Dva případy byly odloženy kvůli nízkému věku pachatelů. Novinářům to ve čtvrtek řekl Michal Hradil z územního odboru policie v Přerově.

Děti a mladiství podle Hradila zneužívali léky Ritalin a Xanax, které se předepisují hyperaktivním dětem. Lék má na zdravého člověka povzbuzující účinky, podobně jako drogy, což se dětem zalíbilo. Případy zneužívání kriminalisté zaznamenali na školách na Přerovsku i Olomoucku.

Otec rozdělil úkoly a děti je provedly. Vrchní soud potvrdil tresty pro rodinu, která přepadla poštovní vůz

Číst článek

„Celkem do této řekněme kauzy bylo zapojeno a vyslýcháno zhruba 80 nezletilých a mladistvých osob, nebo osob ve věku kolem 20 let,“ podotkl Hradil, podle kterého mládež kromě léků užívala a distribuovala i marihuanu a extázi.

Ritalin a Xanax si lze podle Hradila objednat na internetu, nabízí se třeba prostřednictvím sociálních sítí. Jedna tableta se prodává za 100 korun. Některé děti z vyšetřované skupiny léky braly rodičům a dávaly je kamarádům. Ritalin distribuovaly také osoby, které mají tento lék předepsaný a neužívají ho.

„Ritalinu se slangově říká také dětský koks, protože patří do skupiny drog, jako je kokain, speed apod. U tohoto léku jednu tabletu prodávali za 100 korun,“ popsal Hradil pro Český rozhlas Olomouc.  

Sociální sítě v hlavní roli

Na možné zneužívání léků a drog kriminalisty upozornil otec jednoho školáka. „Měl podezření u svého nezletilého syna, že bere nějaké omamné a psychotropní látky,“ uvedl Hradil, podle kterého se poté policistům podařilo odhalit skupinu dětí a mladistvých, kteří léky a drogy užívali či šířili.

Důležitou roli sehrály sociální sítě, s jejichž pomocí omladina komunikovala. „Mladiství se v momentě, kdy nějaké drogy získali, chtěli pochlubit. Fotili se s drogami a posílali to dalším osobám s nabídkou prodeje nebo společného užití,“ doplnil Hradil.

‚U Stalina‘ na Letné přibývá potyček. Čtrnáctiletý skateboardista skončil po napadení v nemocnici

Číst článek

Kriminalisté letos na Přerovsku řeší více drogové kriminality než loni. Evidují jich už osm desítek. „Letos jich ve srovnání s loňskem bude o 15 až 20 procent více,“ uvedl Hradil, podle kterého statistiky výrazně ovlivnil právě případ zneužívání léků dětmi a mladistvými.

Trestné činy se podle Hradila týkají výroby a distribuce drog, hlavně konopí, hašiše, pervitinu, LSD a extáze. Policisté na Přerovsku odhalili čtyři varny pervitinu a přistihli sedm desítek řidičů pod vlivem omamných a psychotropních látek. Věk pachatelů drogové kriminality se pohybuje od 14 do 65 let.

kra, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme