Mladí Češi jsou největšími uživateli konopí v EU, roste i obliba umělých drog

Mladým Čechům patří v Evropě prvenství v užívání konopí. Tuto drogu vyzkoušela téměř polovina Čechů ve věku 15 až 34 let, nejvíce z celé unie. Třeba v Rumunsku, které figuruje na opačném konci pomyslného žebříčku, to jsou jen tři procenta. Vyplývá to ze zprávy Evropského monitorovacího střediska pro drogy a drogovou závislost za letošní rok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odhalení velkopěstírny marihuany v Církvici na Kutnohorsku (8) | Foto: Policie ČR

Podle zprávy ale v Evropě klesá počet lidí závislých na heroinu, který ovšem nahrazují jiné látky. V poslední době jsou v kurzu syntetické drogy, které se i v Česku ilegálně prodávaly coby sběratelské předměty nebo hnojivo.

Roste také prodej pervitinu. Ten byl dříve k dostání hlavně v Česku a Slovensku, jenže od roku 2009 hlásí neustálý nárůst počtu záchytů této drogy také skandinávské země, Německo, Rakousko, Estonsko či další postsovětské státy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zprávu Evropské agentury pro drogovou problematiku okomentoval Tomáš Zábranský z Centra adiktologie při 1. LF UK

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila hrozí, že stejně jako v Československu v 80. letech si i v těchto zemích začnou lidé ve velkém drogy vyrábět doma.

Pervitin se dá snadno vyrobit v improvizovaných varnách z léků s pseudoefedrinem, které jsou snadno k dostání třeba v Polsku.

Podle vedoucího Národního monitorovacího střediska pro drogy Viktora Mravčíka je právě pervitin v Česku stále největším problémem. Jen česká policie v loňském roce odhalila a zlikvidovala přes 300 ilegálních varen na pervitin.

„Máme více injekčních uživatelů metamfetaminu-pervitinu než uživatelů opiátů. Je strašně málo zemí, kde je podobný obrázek vidět. Ve Skandinávii je užíván problémovými uživateli metamfetamin, ale většina Evropy má opiáty,“ uvádí Mravčík.

Přehrát

00:00 / 00:00

O užívání drog mluvil na Rádiu Česko také národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil

V posledním desetiletí se nejčastěji užívanou stimulační drogou v EU stal kokain. V Česku je ale jeho obliba stále velice malá – mimo jiné i kvůli pervitinu, který má v mnoha směrech podobné účinky.

Drogovým rájem Česka, nejen co se konopných látek týká, je už od 90. let Ústecký kraj. Může za to hlavně vyšší množství problémových obyvatel a cizinců.

„Třeba albánsky hovořící zločinecká uskupení jsou poměrně značně koncentrována v tomto kraji. Na chléb vezdejší si vydělávají trestnou činností různého druhu, i drogami. Další vysoká koncentrace je tu občanů Vietnamu, 64 procent všech pěstíren, které se odhalí v této republice, jdou za skupinami původem z Vietnamu,“ vysvětluje Jakub Frydrych z tamní pobočky Národní protidrogové centrály.

Uživatelé drog stárnou

Podle Tomáše Zábranského z Centra adiktologie při 1. lékařské fakultě Univerzity Karlovy, který připravil ke zprávě oponentní posudek, v Evropě celkově klesá počet lidí, kteří mají s užíváním drog problémy nebo kteří užili drogu v posledním měsíci. Stabilizovaný nebo klesající je také počet uživatelů u většiny drog, protože stávající narkomani stárnou a mladých už přibývá pomaleji.

„U konopí se stav podle všech dat, které máme k dispozici, spíše stabilizoval. ČR stále patří mezi státy v Evropě, kde má největší podíl obyvatel alespoň jednu zkušenost s konopnou drogou. Co se týče nebezpečnějších způsobů užívání, pravidelných a intenzivních, tam jsme někde v průměru EU,“ upozorňuje Zábranský.

Expert Centra adiktologie také zpochybňuje tvrzení, že by Češi byli ke konopným drogám až příliš tolerantní.

drogová závislost | Foto: Jan Rosenauer

„My k tomu nemáme vůbec liberální postoj. My se chováme standardně, průměrně v rámci EU, nemáme coffeshopy, jako má Nizozemsko, nemáme pěstírny pro rekreační účely, jako má Španělsko nebo Švýcarsko, neroste nám to volně podél delty Dunaje jako v Rumunsku,“ vysvětluje.

„A přesto všechno je to u nás extrémně dostupné a existuje vysoká společenská tolerance k užívání těchto drog, a to dokonce i mezi mladistvými, což je myslím opravdový problém,“ dodává Zábranský.

Podle národního protidrogového koordinátora Jindřicha Vobořila je to především proto, že se protidrogová politika více zaměřovala na boj s rizikovějšími drogami jako je pervitin nebo heroin.

Zpráva však zároveň upozorňuje, že i když je v Česku vysoké procentu lidí, kteří drogu zkusili, většina z nich to už později neopakuje.

Podle informací Radiožurnálu se vláda kvůli úsporám snaží omezit činnost koordinátora protidrogové politiky.

„Někteří úředníci na Úřadu vlády koketují s myšlenkou, že rozpustí dvě typicky meziresortní agendy – ochranu lidských práv a protidrogovou politiku – mezi ministerstva. Potom budou opticky vykazovat úsporu, že Úřad vlády vydá o pár milionů méně ročně a tak nějak zastírají, že v tom případě budou ministerstva vydávat o pár desítek milionů více ročně,“ varuje Tomáš Zábranský.

Užívání marihuany - porovnání zemí | Foto: ČTK

ČRo 1 - Radiožurnál, Ľubomír Smatana, Dana Votýpková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme