Mladí Češi vedou v pití alkoholu, kouření cigaret i marihuany

Šestnáctiletí Češi pijí alkohol nejvíc v Evropě, rekord drží i v kouření cigaret a marihuany. Vyplývá to z evropské školní studie ESPAD za loňský rok. Zúčastnilo se jí 105 tisíc šestnáctiletých studentů z 39 evropských zemí. Podle výsledků studie alkohol v posledním měsíci pilo 57 procent evropských studentů, v Česku jich bylo 79 procent.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Alkoholismus, ilustrační foto

Alkoholismus, ilustrační foto | Foto: stock exchange, Garann Rose Means

Průzkum se zaměřuje výhradně na úzkou skupinu mládeže mezi 15. a 16. rokem, aby data byla srovnatelná a podařilo se sesbírat co největší vzorek a získat tak reprezentativní obraz chování mladých lidí.

Zatímco s alkoholem a cigaretami mladí Češi nešetří, u tvrdých drog se drží zpátky. „Potěšitelné je, že pokud jde o užívání nelegálních drog, jak konopných, tak i jiných, dochází ke statisticky významnému poklesu v České republice i v mnoha ostatních státech,“ uvádí národní koordinátor studie ESPAD Ladislav Csémy.

Přehrát

00:00 / 00:00

Výsledky průzkumu o užívání alkoholu a drog shrnul na Rádiu Česko národní koordinátor studie ESPAD Ladislav Csémy

Zvyšuje se však tolerance k alkoholu a kouření. „Je to patrně i výsledek toho, že v minulosti se velká pozornost věnovala nelegálním drogám a prevenci užívání nelegálních drog. Trendy v alkoholu zůstávaly na okraji zájmu,“ vysvětluje Csémy.

„Když jsme se dotazovali a srovnávali evropské země z hlediska toho, jak mladí lidé oceňují pozitivní a negativní stránky alkoholu, tak čeští dospívající prakticky výhradně vypovídají o těch pozitivních stránkách. V tom jsme také na špici. Mladí lidé v Česku očekávají od alkoholu zábavu, větší radost, uvolnění, vstup do světa dospělých, prostě pozitivní očekávání,“ objasňuje český koordinátor studie.

Průzkum podle něj proběhl ve 364 náhodně vybraných školách po celém Česku a dotazníky byly vyhodnocovány anonymně. Data jsou proto poměrně přesná, nikdo navíc neměl důvod zatajovat nebo naopak přehánět svou spotřebu alkoholu či cigaret.

„Pokud jde o dospělé, máme zkušenost, že ti si většinou ubírají a skutečná spotřeba alkoholu nebo kouření bývá větší, než přiznávají,“ míní Ladislav Csémy. Mladí lidé jsou podle něj otevřenější a nemají důvod tyto informace zkreslovat.

Zuzana Filípková, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme