Mladí Češi ztrácejí zájem o němčinu, není dost 'cool'

Německo je náš nejvýznamnější soused především z ekonomického a obchodního hlediska, ovšem čím dál míň se to ale promítá do zájmu o výuku němčiny. Podle dostupných údajů za poslední léta na tuzemských školách přibylo výrazně studentů angličtiny, zatímco německý jazyk úměrně tomu vyklízí pole.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ve škole (ilustrační foto)

Ve škole (ilustrační foto) | Foto: European Commission Audiovisual service

Propad pociťují i na vysokoškolských katedrách germanistiky. Tento trend se snaží přinejmenším zmírnit akce, které pořádá Centrum česko-německých výměn mládeže Tandem. A dnes je hodnotí na konferenci v Praze.

Přehrát

00:00 / 00:00

O klesajícím zájmu mladých lidí o němčinu hovořila v Ozvěnách dne Edita Kotorová z Centra česko-německých výměn mládeže Tandem

Podle zástupkyně centra Edity Kotorové projekt spočívá ve spolupráci českých a německých škol.

„Cílem projektů je motivovat žáky, ale také jim umožnit vhled do německojazyčného prostředí, což se jim potom hodí jak v osobním životě, tak v pracovním poli,“ vysvětlila Kotorová ve vysílání Radiožurnálu.

Ohlas ze strany škol je podle ní obrovský. „Co se týká regionálního rozdělení, my jsme vždycky předpokládali, že by měl převažovat zájem v příhraničních oblastech, ale nejaktivnější školy jsou přitom na Moravě,“ podotkla Kotorová.

Ačkoliv je němčina nejvíc užívaným jazykem na území Evropské unie, rodiče považují za základ pro jejich děti výuku angličtiny.

„Mám pocit, že němčina má pověst těžkopádného jazyka, zatímco o angličtině se říká, že je cool a in. I proto se například Goethe Institut snaží image němčiny vylepšit,“ uzavřela Edita Kotorová z Centra česko-německých výměn mládeže Tandem.

Martin Hromádka, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme