Mladí čeští šachisté si zahrají proti mistrům světa včetně Anatolije Karpova

Mladí čeští šachisté poměří síly s nejlepšími šachovými hráči světa. Dvacet z nich si ve středočeských Lidicích zahraje proti ruskému mistru světa Anatoliji Karpovovi. Slavný šachista také poskytl druhému ročníku Lidické simultánky svou záštitu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Šachy | Foto: Fotobanka stock.xchng

„Studenti ve věku od 7 do 18 let se utkají na dvaceti šachovnicích s Anatolijem Karpovem a naším šachovým velmistrem Janem Smejkalem,“ objasňuje ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl.

„Lidická simultánka probíhá většinou tak, že oba velmistři se postaví proti všem hráčům a střídavě táhnou. O to je to zřejmě složitější, ale oba mi potvrdili, že to pro ně zase není tak náročné. Myslím, že pro děti to tak je mnohem zajímavější, když proti sobě střídají dva špičkové soupeře,“ dodává šéf památníku.

Červencl byl před dvěma lety u zrodu myšlenky pořádat šachový turnaj v prostorách lidické Galerie. Mezi množstvím aktivit Lidického památníku, totiž chyběla nabídka sportovního vyžití a právě šachový turnaj byl vybrán jako ideální.

„Protože jsme trošku megalomani, tak jsme okamžitě napsali na ruské velvyslanectví, velvyslanec Fedotov zprostředkoval kontakt na pana Karpova a ten do dvou nebo tří týdnů napsal, že velice rád a s potěšením přijímá trvalou záštitu nad tímto turnajem. Už i proto, že v Lidicích byl několikrát během svého života a ctí památku tragédie druhé světové války,“ vysvětluje Milouš Červencl.

Sám Karpov už přijel do Lidic o den dříve, aby v nedalekém Buštěhradě slavnostně otevřel šachovou školu. Na samotný turnaj se prý velmi těší. „Je to možnost, která je možná pouze v téhle hře. Je to veliká příležitost k propagaci šachů,“ uvedl Anatolij Karpov.

Petr Kadeřábek, Mirko Kašpar Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme