Mladí chtějí na gymnázia, do učení se nehrnou. Řemeslo ztratilo prestiž, říká psycholožka

Mladí lidé se teď v Česku rozhodují, jakou si vyberou střední školu. Začíná totiž první kolo přijímacích zkoušek. Největší zájem je stále o gymnázia, lepší šance na trhu práce přitom mají absolventi technických škol nebo učebních oborů. Jenže rodiče své děti do učení posílat nechtějí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Začíná první kolo přijímacích zkoušek na střední školy

Začíná první kolo přijímacích zkoušek na střední školy | Foto: Filip Jandourek

Absolventů učebních oborů nebo technických škol je málo a firmy si stěžují, že nemají kde brát nové řemeslníky.

Přestože vyučení zámečníci, svářeči, obráběči kovů, zedníci nebo elektrikáři mají šanci získat dobře placenou práci hned po škole, zájemců je pořád málo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Začínají přijímací zkoušky na střední školy. Proč je stále větší zájem o gymnázia než o učební obory, vysvětlovala psycholožka Václava Masáková

„Děti ani rodiče si dneska nedovedou představit, že to řemeslo je přece jenom o něčem jiném než jenom o černých rukou, jako to bylo před třiceti lety, a že i řemeslo může mít svoje kouzlo, třeba právě v poznávání souvislostí,“ vysvětluje psycholožka Václava Masáková, proč řemeslo ztratilo prestiž.

Dalším důvodem je podle ní příliš široká nabídka všeobecně vzdělávacích středních škol. Kraje už proto snižují místa na gymnáziích, jenže třeba v Olomouckém kraji, kde berou na gymnázium jen každého osmého zájemce, proti tomu rodiče protestují peticí.

„Očekávání rodičů je přirozeně takové, že by se dítě mělo co nejlépe uplatnit v prestižním oboru, čímž se snižuje i prestiž řemesla jako takového. Vzdělání se zredukovalo na všeobecně vzdělávací poznání a zapomnělo se na to, že dobrý učební obor vzdělával děti stejně dobře, možná někdy i lépe,“ upozorňuje Václava Masáková.

Učňovské školství chce podpořit i ministr školství Marcel Chládek z ČSSD. Plánuje například revizi oborů, u všech prý nemusí být maturita. Zároveň by pro ty, co potřebují koncesní listinu, třeba pro kominíky, zavedl ministr takzvané mistrovské zkoušky.

Martin Hromádka, Martin Karlík Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme