Mladí lékaři jednají s ministrem o změnách specializací

Vyšší platy pro lékaře, kteří se připravují na atestaci a také celkové změny v atestacích budou hlavními body dnešního sněmu mladých lékařů. Zdravotníci chtějí po ministerstvu, aby jim umožnilo větší přípravu v jimi zvoleném oboru.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři při operaci | Foto: Pavel Pavlas

Kdy začnou platit změny ve vzdělávání čerstvých absolventů medicíny, chtějí slyšet mladí lékaři na svém dnešním sněmu od ministra zdravotnictví Leoše Hegera.

Lékařům, kteří musí v prvních letech praxe absolvovat velké množství stáží na různých odděleních se tento systém nelíbí a upřednostnili by větší prostor pro zvolenou specializaci.

O plánovaných změnách už s mladými lékaři na jaře mluvila tehdejší ministryně zdravotnictví, podle Martina Švestky ale od té doby k žádnému posunu nedošlo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Martin Švestka mluví o výhradách mladých lékařů.mp3

„Nelíbí se nám úprava specializačního vzděávání lékařů, ani jejich financování. Mnohdy lékaři nejsou na svých domovských pracovištích a absolvují nesmyslně dlouhé stáže ve fakultních nemocnicích, které jsou i velice nákladné,“ domnívá se Švestka.

S mladými lékaři budou dnes o těchto problémech mluvit také chirurg Pavel Pafko nebo předseda české lékařské komory Milan Kubek.

Vzdělávání doktorů před atestací, které si lékaři na jedné straně musí hradit sami a přitom mají v tomto období velmi nízké platy úzce souvisí s jejich chystanými odchody do zahraničí.

Právě proto bude také jedním z témat probíhající akce Lékařského odborového klubu Děkujeme, odcházíme. Tuto výzvu k odchodu do zahraničí už podepsalo na tři tisíce osm set nemocničních lékařů.

Jan Herget, Petr Sehnoutka, Aneta Vojtěchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme