Mladí lékaři kritizují pravidla, která jim stěžují nástup do praxe

Sdružení mladých lékařů kritizuje systém, který jim komplikuje nástup do praxe. Vadí jim například loni upravený vzdělávací zákon, podle kterého čeká každého absolventa dvouletá rezidentura.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zdravotnická péče

Zdravotnická péče | Foto: Tomáš Adamec

Vystudovaný lékař, který se rozhodne například pro oční lékařství musí nejprve absolvovat dva roky na jiných pracovištích. Tím pádem nemá možnost rozvíjet svoje znalosti ve zvoleném oboru.

Tento systém kritizují podle mladého lékaře Tomáše Kocourka i odborní specialisté. Například budoucí oční lékař stráví v prvním roce určitý čas na chirurgii, interně, gynekologii, na dětském lékařství a na ARO.

Přehrát

00:00 / 00:00

Tomáš Kocourek z přípravného výboru občanského sdružení Mladí lékaři na Rádiu Česko

„Toto považujeme za totální nesmysl. I podle vyjádření předsedů české oftalmologické společnosti má absolvent nebo mladý lékař po dvou letech zvládat osmdesát procent oftalmologie. Podle nového systému zvládá nula procent, protože oko ani jednou nevyšetřoval,“ vysvětlil Kocourek.

Podle Kocourka je systém přejatý ze západu a aplikovaný na české poměry. „Jako vždy u toho ale někdo nepřemýšlel a vznikl typický český kočkopes,“ řekl Kocourek.

Mladí lékaři chtějí na svém ustavujícím shromáždění, které se koná dnes na 3. lékařské fakultě v Praze, diskutovat také o systému atestační přípravy a jejím financování. O tématech, která znepokojují mladé lékaře přijde se členy sdružení diskutovat také ministryně zdravotnictví Dana Jurásková.

Igor Maňour, Patricie Polanská, Jan Herget Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme