Mladý Rus, který v Moskvě zapálil sovětskou vlajku, žádá v Česku o azyl

Havířovské uprchlické středisko se stalo dočasným útočištěm pro mladého Rusa, který letos v srpnu v Moskvě zapálil sovětskou vlajku. Protestoval tak proti invazi z roku 1968. Třiadvacetiletý Vladimír teď žádá v Česku o politický azyl.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dnešní ojedinělý protest proti okupaci Československa v Moskvě

Dnešní ojedinělý protest proti okupaci Československa v Moskvě | Foto: Martin Dorazín

Filmový dokument o srpnové invazi v roce 1968 inspiroval mladého Rusa k neobvyklému činu. Vladimír Špitaljov na sklonku letošních prázdnin přišel před českou ambasádu v Moskvě s heslem ‚Promiňte‘ za rok 1968. Poté polil vodkou a spálil sovětskou vlajku.

Vladimírovi policisté ihned po akci začali vyhrožovat, že jeho malá dcerka může skončit v dětském domově, on sám pak ve vězení. Situace se stávala stále vážnější a nebezpečnější.

Třiadvacetiletý muž teď s celou rodinou žije v havířovském uprchlickém středisku a žádá o politický azyl. „Není pro mne cesty zpět. Vrátit se nemůžu,“ říká.

Přehrát

00:00 / 00:00

S mladým ruským aktivistou, který v Česku žádá o politický azyl, natáčela v Havířově Andrea Čánová

Na Češích a Česku se mu nejvíce líbí atmosféra svobody. A samozřejmě české pivo.

České úřady mu však už sdělily, že ho chtějí poslat do Itálie, protože z Ruska vycestoval do Itálie na turistické vízum.

„Jediné, co mohu dělat, je věřit a prosit o pomoc,“ dodává ruský aktivista Vladimír Špitaljov.

Andrea Brtníková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme