Mladým českým lékařům by se mohly zlepšit podmínky práce

Ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček z ČSSD se snaží zabránit odchodu českých lékařů za lepšími platy a podmínkami do ciziny. Už brzy chce předložit vládě nová pravidla pro postgraduální vzdělávání. Ta stávající kritizují doktoři už několik let.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékařství

Lékařství | Foto: Fotobanka Pixabay

Lékařům vadí velké množství specializací i nutnost často dojíždět do fakultních nemocnic.

Nově by podle Němečka mohli zůstat delší dobu v regionálním zdravotnickém zařízení:

„Chceme zásadním způsobem změnit způsob, kdy si každý odborník v České republice vytvořil svůj subobor, nebo ještě podobor toho suboboru, a zařídil si to tak, že bude nepostradatelný, že pokud možno bez něho nebudou moci lékaři projít postgraduálem.“

„Už teď jsme zaznamenali spoustu mnohdy velmi zavádějících informací o tom, že když nebude některý obor nebo některá oblast medicíny základním oborem, tak to znamená, že tady nebude zajištěna péče v této oblasti, což prostě není pravda,“ dodal ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

O tématu mluvili Jiří Horecký z Unie zaměstnavatelských svazů a Dagmar Žitníková z odborového svazu zdravotnictví a sociální péče

Předseda České lékařské komory Milan Kubek na dnešní konferenci Zdravotnictví 2016 prohlásil, že české zdravotnictví trpí nedostatkem peněz, kvalifikovaných zdravotníků i špatnými zákony.

Prezident Unie zaměstnavatelských svazů Jiří Horecký upřesnil, že schází zejména zdravotní sestry, a to jak na trhu práce, tak přímo ve zdravotnických zařízeních, což v některých případech může vést k přetěžování personálu.

„Důvodem je ne úplný dostatek finančních prostředků v systému tak, aby se adekvátně odměnili ti stávající a byl tam ještě finanční prostor pro navýšení stavu personálu v řadě zdravotnických zařízení,“ uvedl.

Ministr Němeček dnes znovu ujistil, že se snaží lékařům a zdravotníkům platy navýšit. Předsedkyně odborového svazu zdravotnictví a sociální péče Dagmar Žitníková má ale výhrady:

Péče se prý zhoršuje

„Platy se opravdu v loňském a v letošním roce zvýšily, ale nezvýšily se ve všech zařízeních. Mnoho nemocnic dnes funguje jako obchodní společnosti, a na ty se zákon o odměňování zaměstnanců platem nevztahuje.“

Kvůli nízkým platům podle ní řada sester a dalších pracovníků ze zdravotnictví odchází. „Skutečně teď máme největší problém s personální krizí. Dělali jsme dva roky po sobě dotazníkové šetření, které zjišťovalo, jestli sestry mohou o pacienty pečovat, jak by měly a chtěly. 90 procent respondentů nám odpovědělo, že to tak není,“ zdůraznila Žitníková.

„Upozorňujeme už v podstatě skoro rok, že nedostatek personálu a personální vyhláška, která umožňuje minimální personální standardy, vede k tomu, že se péče nejen nezlepšuje, ale v mnoha případech se zhoršuje,“ doplnila.

Horecký ovšem namítá, že pacienti se o své bezpečí bát nemusejí. „Přetěžovaný zaměstnanec udělá spíše chybu a je tam větší riziko chybovosti, nicméně bych to úplně nezobecňoval do poplašné zprávy, že životy jsou ohrožené,“ uvažuje.

ČRo, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme