Mléčné banky nemají dostatek mateřského mléka. Chybí dárkyně

Porodnice v pražském Podolí hledá dárkyně mateřské mléka pro novorozence. Podle lékařů totiž chybí matky, které by přebytky mateřského mléka darovaly. Na vině jsou nejspíš přísné podmínky i "práce" s darováním. Porodnice se proto snaží ženy motivovat finanční odměnou.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Kojení | Foto: CC0 Public domain, Fotobanka Pixabay

Darované mateřské mléko dostávají především nejvíce ohrožení, předčasně narození a nemocní novorozenci z jednotky intenzivní péče, když jejich matka mléko nemá. Mateřské mléko má totiž optimální složení, které zatím nelze umělým mlékem nahradit.

„Především obsahuje řadu protilátek, hormonů, mléčných buněk a složek, které nelze dodat do umělého mléka,“ vysvětluje doktorka Marcela Černá.

Děti krmené pouze mateřským mlékem jsou zdravější, ukázala americká studie

Číst článek

Dárkyněmi mléka se mnohou stát pouze zdravé ženy, které projdou zdravotními testy, jenž vyloučí například HIV, vysvětluje vedoucí lékař Tkáňového centra v Královéhradecké fakultní nemocnici Pavel Měřička. „Žena nesmí kouřit ani pít alkohol, musí udat, které léky bere, a musí se podrobit sérologickému vyšetření,“ vysvětluje.

Podle Marcely Černé matky o darování mateřského mléka jednoduše nemají zájem. „Je s tím spojena spousta práce a je potřeba se o mléko pečlivě starat, odstříkat ho, dovézt… Takže se setkáváme i s tím, že maminky, které by dárkyněmi být mohly, příliš nechtějí,“ vysvětluje.

V Podolí například dávají už za litr mateřského mléka dárkyním 250 Kč. V České republice mohou ženy darovat mateřské mléko ve čtyřech mléčných bankách a to v Hradci králové, Českých Budějovicích, Mostě a právě v pražském Podolí.

Iveta Vávrová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme