Mlejnek: Osud ‘nových‘ stran závisí na nadcházejícím volebním období

V komunálních volbách nebývalou měrou uspěla místní hnutí, sdružení nebo iniciativy - naopak prudký propad zaznamenali občanští demokraté. Ovšem jak se tyto výsledky promítnou v reálných mocenských pozicích, to určí až vyjednávání o povolebních koalicích. Někde už mají jasno, ale většinou se rozhovory naplno rozběhly až dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zamčená volební urna. | Foto: Tomáš Adamec

Podle politologa Josefa Mlejnka je na výsledcích komunálních voleb patrný celospolečenský trend, kterému dominuje zejména ztráta důvěry v tradiční strany. Alespoň tedy na komunální úrovni.

„Koaliční jednání budou mít různé vzorce. Situace je hodně proměnlivá a liší se takřka město od města. Strany, které půjdou do koalice se stranami, které ovládaly radnice a zastupitelstva, budou muset svým voličům prokázat, že se zmíněné partaje očistily,“ uvedl v Ozvěnách dne Mlejnek a dodal:

Přehrát

00:00 / 00:00

Povolební koaliční vyjednávání na komunální úrovni. Téma pro politiloga Josefa Mlejnka.

„Už i politici pochopili, že voličům vadí zkompromitované radniční aparáty a zprofanovaní lidé, kterým se nedá důvěřovat. Voliči jasně ukázali, že chtějí jasnější a transparentnější politiku na radnicích, která není zatížena korupcí a jinými negativními jevy.“

Otázkou zůstává, nakolik zlomový je nástup místních nezávislých sdružení, iniciativ a podobných subjektů a jak těžký bude jejich střet s realitou, až se ujmou moci na radnicích. Podle Mlejnka se vše odvíjí od trendu volby české populace.

„Lidé, alespoň na komunální úrovni, přestali důvěřovat tradičním stranám. Lidé jsou znechuceni jejich politikou. O osudu nových stran rozhodne právě nadcházející volební období, respektive jak budou voliči s novými subjekty spokojení,“ uzavřel Mlejnek.

Lukáš Vincourek, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme