Výběr z médií: mléko pro alergiky, odhalení rakoviny plic a menší úroda jablek v Česku

Ve čtvrtečním tisku se dočtete, že čeští šlechtitelé usilují o chov speciálních krav, jejichž mléko můžou pít i alergici. Píše o tom Deník. Mf Dnes upozorňuje na novinku, která má včas odhalit u kuřáků rakovinu plic. A úroda jablek od českých sadařů bude letos menší než loni, píše Právo. Více se dočtete ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Češi mají zájem o chov speciálních krav, jejichž mléko můžou pít i alergici, píše Deník (ilustrační foto) | Foto: Alexas_Fotos | Zdroj: Pixabay | CC0 1.0,©

E15

Vyšší účet za elektřinu nedostanou od podzimu jen domácnosti, ale i firmy. To je téma deníku E15. Cena energie na burze se meziročně zdvojnásobila. Řadu podniků to nepřímo donutí zdražit své služby a výrobky. Některé tuzemské firmy počítají s růstem cen až o desítky procent.

Mf Dnes

Mf Dnes upozorňuje na novinku, která má včas odhalit u kuřáků rakovinu plic. Jde o nový program Národního screeningového centra. Unikátní screening je totiž jedinou cestou k odhalení karcinomu ve stadiu jedna nebo dvě, kdy ho je ještě možné odstranit a úspěšně léčit.

Vědci zkoušejí ‚přeprogramovat‘ trávení krav. Chtějí omezit vznik metanu, který přispívá k oteplování

Číst článek

Deník

Čeští šlechtitelé usilují o chov speciálních krav, jejichž mléko můžou pít i alergici. Informuje o tom Deník. Typ mléka označovaný termínem A2 neobsahuje v bílkovinách problematický kasein. V zahraničních obchodech je takové mléko dostupné už běžně, v Česku je to zatím spíš vzácnost.

Hospodářské noviny

Lidé si zvykli, že nepotřebují hotovost. Pandemie vývoj v tomto směru urychlila o tři až čtyři roky. Všímají si toho Hospodářské noviny. Lidé se přesunuli z kamenných do internetových obchodů, méně vybírali z bankomatů a namísto hotovosti se naučili platit spíš bezkontaktně.

Právo

Úroda jablek od českých sadařů bude letos menší než loni. Píše to deník Právo. Po dlouhé zimě byl chladný a deštivý květen a část letošní úrody navíc zasáhly kroupy. Pěstitelé mluví o sklizni na úrovni asi dvou třetin té loňské. A jasno není ani v tom, kolik budou jablka stát. Cenu ovlivňují hlavně zahraniční dovozci.

Veronika Šírová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme