Mluvčí ČRo: Poplatky zaručují nezávislost médií na politicích

Senátoři ODS chtějí zrušit poplatky za veřejnoprávní televizi a rozhlas. Jejich návrh počítá s tím, že by média veřejné služby získávala peníze ze státního rozpočtu. "Financování prostřednictvím poplatků ale zaručuje dostatečnou nezávislost veřejnoprávních médií na politické moci," myslí si mluvčí Českého rozhlasu René Zavoral.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

René Zavoral, mluvčí ČRo | Foto: Archiv ČRo

Podle Zavorala občané, kteří platí poplatky, si tím platí veřejnou službu a zejména její benefit. "A to je nezávislost a objektivita," zdůrazňuje mluvčí Českého rozhlasu.

Autoři změny financování veřejnoprávních medií také tvrdí, že koncesionářské poplatky jsou nemoderní. Občanský demokrat Richard Svoboda říká, že ve většině evropských zemí se vedou diskuse o jejich zrušení.

Přehrát

00:00 / 00:00

René Zavoral mluvil v pořadu Ozvěny dne o koncesionářských poplatcích.

S tím ale Zavoral nesouhlasí. "Země, jako je Velká Británie, Itálie, Francie, Německo, skandinávské země, Rakousko, Švýcarsko, jsou všechno země, kde systém financování pomocí výběru poplatků funguje," ilustruje Zavoral.

Zavoral oponuje také argumentu, že by se ušetřilo za poplatky, které platí veřejnoprávní rozhlas a televize České poště. Přiznává, že devadesát procent částky z výběru poplatků tvoří odměna České poště za inkasní činnost, situaci by ale řešil jinak.

"Proto aktivně jednáme s Českou poštou tak, aby mohlo dojít ke snížení těchto nákladů," přibližuje mluvčí rozhlasu. Česká pošta je státní podnik a tak by se podle Zavorala dalo snížení nákladů spojené s výběrem poplatků prosazovat u České pošty, která je v přímé gesci ministerstva vnitra.

Veronika Sedláčková, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme