Prezidentova mluvčího Ovčáčka kritizuje tisícovka lidí z public relations. ‚Dehonestuje náš obor,‘ tvrdí

Vůči práci prezidentova mluvčího Jiřího Ovčáčka se během dvou dnů vymezilo přibližně 1000 profesionálů v oboru public relations (PR). Připojili se k otevřenému dopisu Asociace public relations (APRA) z pondělí, kterým kritizuje Ovčáčkovu činnost. Uvedla to ve středu v tiskové zprávě. Ovčáček kritiku odmítá, podle svých slov na Hradě odmítá dělat PR.

Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mluvčí prezidenta Zemana Jiří Ovčáček u druhého kola prezidentských voleb

K dopisu kritizující práci mluvčího Jiřího Ovčáčka se za dva dny přidalo 1000 lidí z oboru PR | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: Český rozhlas

APRA v dopise zformulovala principy, které podle ní Ovčáček porušuje, a vyzvala profesionály v oboru vztahů s veřejností, aby se připojili k veřejnému vymezení vůči jeho práci, a společně mu tak vystavili červenou kartu.

50 dní, které otřásly zdravím prezidenta: jaterní problémy vydávali za nechutenství po kouření

Číst článek

„Podle nás je setrvání Jiřího Ovčáčka ve veřejně placené roli zcela neúnosné a podle počtu připojených podpisů je evidentní, že i ostatní profesionálové na komunikaci a PR považují jeho působení v roli tiskového mluvčího prezidenta republiky jako neprofesionální, neetické a dehonestující obor PR,“ uvedl předseda výkonné rady APRA Patrik Schober.

„Mým nadřízeným je prezident republiky, ne kolektiv pracujících, který podepisuje odsuzující petice. Až z toho mrazí v zádech, to je závan temné minulosti,“ sdělil ČTK Ovčáček. „Mimo to jsem už mnohokrát v uplynulých letech veřejně deklaroval, že odmítám na Pražském hradě dělat PR, protože opravdový státník nic takového nepotřebuje. Státní politika není a nesmí být PR prodej jogurtů,“ dodal prezidentův mluvčí.

Podle APRA se Ovčáček dlouhodobě proviňuje vůči mnoha etickým principům práce profesionála v komunikaci a public relations. Zásadní principy uvádí mimo jiné Helsinská deklarace formulovaná mezinárodní organizací International Communications Consultancy Organization (ICCO). Ta v deseti bodech stanovuje principy práce PR profesionála. Ovčáček podle APRA porušuje přinejmenším pět z nich.

‚Dehonestace oboru‘

Mluvčí porušuje podle APRA pravidlo komunikovat pravdivě a transparentně, protože byl v průběhu své role tiskového mluvčího prezidenta opakovaně usvědčen ze lži. Dlouhodobě se navíc vyjadřuje tak, že není zřejmé, zda jde o názor jeho nebo prezidenta republiky, který jen tlumočí.

Léčbu i dietu sestavují odborníci, reaguje vojenská nemocnice na kritiku péče o prezidenta Zemana

Číst článek

Ovčáček podle APRA rovněž nepřispívá k reputaci oboru PR, ale naopak jej dehonestuje a vytváří dojem, že nepodléhá žádným pravidlům a principům. Mluvčí také nedodržoval pravidlo nikdy nepřispívat k rozšiřování fake news a nedopouštět se diskriminace či nepřátelského jednání vůči některým osobám či komunitám. Zároveň také nezodpovědně chová na sociálních sítích, zejména využívá twitterový účet mluvčího prezidenta ke štěpení společnosti.

Komunikace a public relations je podle asociace důležitý obor, který se vyučuje na univerzitách po celém světě a který za více než sto let své existence jasně ukotvil zásady, jak má být vykonáván. Kromě zásadního porušování etických principů vzbuzují Ovčáčkovy kroky i otázky o jeho celkové způsobilosti vykonávat svoji práci, uvedla asociace.

APRA (Asociace public relations) je dobrovolné sdružení PR agentur a firemních komunikačních oddělení působících na území České republiky. Aktuálně sdružuje 17 českých i zahraničních PR agentur působících na českém trhu.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme