Mlynář stále neví, za co má být stíhán

Ministr informatiky Vladimír Mlynář stále neví, z čeho konkrétně ho obviňuje státní zástupce. Zatím totiž nedostal obsílku o zahájení trestního stíhání. Žalobce přitom už policii instruoval, aby ministra obvinila kvůli převodu 7 a půl milionu korun ze státního rozpočtu do společnosti Testcom servis, s.r.o., která přechodně provozovala internetový portál veřejné správy. Mlynář i jeho spolupracovníci dál odmítají, že by se dopustili nějakého trestného činu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vladimír Mlynář | Foto: Stanislav Peška

Podle Vladimíra Mlynáře postupovalo ministerstvo standardně. Utvrzuje ho v tom mimo jiné také krajský obchodní soud, který nově vzniklou společnost Testcom servis zapsal předloni do obchodního rejstříku. "Společnost byla založena se zcela podobným nebo stejným cílem, za jakýmžto zakládají společnosti jiné státní organizace, příspěvkové organizace."

Založením společnosti Testcom servis pověřil Mlynář výzkumný ústav Testcom, který podléhá přímé kontrole státu. Je ale příspěvkovou organizací a ta podle zákona nesmí zakládat obchodní společnost ani ji financovat. Proto se také postup ministerstva informatiky nelíbil resortu financí.

"Jde o určité nesrovnalosti v souvislosti se zákonem o majetku státu a také s rozpočtovými pravidly," říká mluvčí ministerstva financí Marek Zeman.

Ministr Mlynář pak Testcom servis zrušil. Ohrazuje se ale proti tomu, že by byly nějaké nesrovnalosti kolem převodu peněz do této společnosti z rozpočtu ministerstva a nazpět. "Nikam nezmizely, jsou na bankovním účtu."

Peníze momentálně blokuje státní zástupce. O rezignaci zatím Vladimír Mlynář neuvažuje. Pokud mu ale policie a soudy prokáží, že udělal něco špatného, vyvodí z toho politickou odpovědnost.

Viktorie Hošková, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme