MMR navrhlo nový zákon o veřejných výběrových řízeních

Odstranit korupci a neprůhlednost při vydávání obecních a státních peněz chce ministerstvo pro místní rozvoj. Předalo do připomínkového řízení nový zákon o veřejných zakázkách. Zákon například úplně ruší losování uchazečů o zakázku. Zadavatel bude muset posoudit všechny zájemce, kteří splní kvalifikaci.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministerstvo pro místní rozvoj. Ilustrační foto.

Ministerstvo pro místní rozvoj. Ilustrační foto. | Foto: Tomáš Adamec

Výběrová řízení obsáhnou více zakázek, protože se na polovinu zvýší limity pro takzvané zakázky malého rozsahu. Jsou to ty, na něž nemusí být výběrové řízení vypsáno.

Současná hranice je u dodávek nebo služeb dva miliony korun, u stavebních prací šest milionů korun.

Uchazeč o zakázku se bude muset jasně identifikovat. Nejen, pokud jde o vlastníky firmy, ale také pokud jde o propojení s jinými podniky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Jak je to s návrhem nového zákona, vysvětlí redaktorka Jitka Hanžlová

K tomu by sloužilo i čestné prohlášení žadatelů. Pokud by v něm uchazeč o zakázku lhal, dostal by se automaticky do rejstříku se zákazem plnění veřejných zakázek.

Už v přihlášce do soutěže bude muset vyjmenovat všechny subdodavatele.

Úředníci nebo zastupitelé budou nést plnou odpovědnost za případné chybné rozhodnutí, které instituci poškodí. Zákon navrhuje vytvořit skupinu lidí, kteří budou oprávněni jménem poškozené veřejné instituce soudně vymáhat náhradu škody vůči konkrétním lidem, kteří škodu způsobili. Zatím něco takového nefunguje hlavně proto, že lidé, kteří za škodu odpovídají, jsou často jedinými osobami, které by byly oprávněny náhradu škody vymáhat.

Větší využití elektronických aukcí

Navíc bude muset být vždy jasné, kdo za co nese odpovědnost. Rozhodnutí se budou muset archivovat deset let. Zadavatel bude muset každé výběrové řízení zveřejnit.

Hodnotící kritéria budou muset vždy být stanovena a schválena předem. Teď se totiž často dopracovávají až během výběrového řízení.

Více se budou také používat 'elektronické aukce‘, a to všude, kde to půjde. U vybraných zakázek velkého rozsahu by mělo cenu posuzovat ministerstvo financí formou cenového auditu. Větší slovo bude také mít antimonopolní úřad.

Jitka Hanžlová, mz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme