MMR zvažuje regulaci výstavby v záplavových územích

Hladiny českých řek opadají a současně s vysoušeči nebo saponáty berou lidé do ruky kalkulačky. První odhady škod, které zatím řádově vyčíslily kraje, jsou nejméně čtyři miliardy korun. Vláda slíbila zřídit v rozpočtu zvláštní položku, kterou má naplnit snížení slevy na daních. Kraje a obce ale můžou žádat o pomoc i přes ministerstvo pro místní rozvoj. Stát ale uvažuje i o dalších preventivních krocích, aby se škody, způsobené povodněmi, v budoucnu v takové míře neopakovaly. Jedním z nich by mohlo být i omezení výstavby v záplavových územích.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povodně Frýdlantsko

Povodně Frýdlantsko | Foto: Jan Zejda

Přišel jsem s návrhem vytvořit panel odborníků z oboru meteorologie, hydrologie a ekologie a dalších oblastí. Měl by jednat mimo jiné o úpravách krajiny tak, aby byla schopna více zadržovat a udržovat vodu," řekl premiér Nečas.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možnosti koordinace regulace budoucí výstavby v záplavových územích mluvil na Rádiu Česko náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous

„Jde o velmi účelnou aktivitu vzhledem k tomu, že prevence je vždy levnější než terapie. Vždy po povodních je diskutováno to, zda je vhodné zastavovat území, která jsou opakovaně zaplavována, zda má být toto území obydleno,“ uvádí náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous a pokračuje:

„Druhá věc je ta, jak lidi motivovat k tomu, aby svá bydliště změnili a hledali místo k životu, které opakovanými povodněmi postiženo není.“

„Velká míra odpovědnosti leží podle mého názoru na územních samosprávách a na jejich ochotě a odvaze využívat všechny nástroje, které mají k dispozici, zejména územní plán. Dále pak na odvaze stavebních úřadů nepovolovat v záplavových územích skutečně žádné stavby. Samospráva má ve svém územním plánu vyznačit oblasti, o kterých ví, že jsou v zátopové oblasti a označit je jako nezastavitelné,“ vysvětluje Kalous a dodává:

„V této souvislosti by stálo za zvážení stanovení podmínek pro výstavbu v záplavových územích centrálně koordinovat a nastavit.“

„Nicméně povodně z minulého víkendu nepatřily do kategorie permanentních povodní, ale byly způsobeny náhlými přívalovými dešti, rozvodnily se vodní toky, které se stovky let nerozvodnily. V takovém případě lze o prevenci hovořit jen velmi těžko,“ zdůrazňuje náměstek ministra pro místní rozvoj.

Okamžitá pomoc

„Na vyčíslení škod máme lhůtu 30 dní po skončení stavu nebezpečí, v tuto chvíli bych tedy o konečných škodách nespekuloval. Ministerstvo pro místní rozvoj je ale připraveno poskytnout pomoc lidem, kteří přišli o střechu nad hlavou nebo jejichž dům či byt byl poškozen povodní. Jde o jednorázovou pomoc ve výši 30 tisíc korun prostřednictvím obce na úhradu části nákladů a obnovení základních funkcí domácnosti, ti, jejichž dům byl zničen, mohou dostat 150 tisíc korun,“ vyčísluje náměstek ministra pro místní rozvoj Miroslav Kalous.

Ministerstvo také poskytuje obcím nízko úročené půjčky na opravu domů stižených povodní, případně na výstavbu domů nových.

Tomáš Pavlíček, Jan Piroch, Magdaléna Trusinová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme