Mnohé ambulance a lékárny na hodinu zavírají

Na 20 000 ambulantních lékařů a zubařů a značná část lékáren po celé republice přerušuje od 11 do 12 hodin pro výstrahu vládě práci. V některých ordinacích jsou už vyvěšeny plakáty, které na přerušení provozu pacienty upozorňují. Koalice ambulantních lékařů, která protest s Českou lékárnickou komorou pořádá, ujišťuje, že neodkladná péče bude zajištěna.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Dětská ordinace

Dětská ordinace

Jak upřesnil mluvčí Koalice ambulatních lékařů a šéf České stomatologické komory Jiří Pekárek, lékaři budou během protestu řešit administrativní věci a v každém případě zajistí akutní péči. "My jsme instruovali naše lékaře, aby neodmítali poskytnutí nutné a neodkladné péče, byli ve své ordinaci a v případě, že nemohou být ve své ordinaci, aby zajistili za sebe náhradu."

Podle Pekárka je omezení provozu signálem pro vládu a ministerstvo zdravotnictví, aby řešily také problémy ambulancí a lékáren. Největší problém vidí v pozdních platbách od pojišťoven. Všeobecné zdravotní pojišťovně ale chybí podle mluvčího Jiřího Suttnera 8 miliard korun, aby mohla platit přesně na den. Navíc pojišťenci jí dluží 17 miliard korun. "Pakliže by si všichni plátci pojistného plnili své povinnosti, pak by zřejmě bylo dost peněz na to, abychom platili včas anebo s nějakým podtstaně menším zpožděním." Ambulance navrhují, aby prostředky veřejného zdravotního pojištění byly rozděleny tak, aby bylo jasné, jaká část připadne nemocnicím, jaká ambulancím a podobně.

Ministryně zdravotnictví Marie Součková už dříve řekla, že lékařům neupírá právo vyjádřit názor, nesmějí však poškodit pacienty. Tvrdí také, že řeší i problémy ambulancí. Finanční injekce do systému pomůže podle Součkové nejen nemocnicím. "A budou tyto peníze použity na snížení doby úhradových režimů."

Provoz až na výjimky nehodlají přerušit lékárny na Jihlavsku. Většina lékáren tam bude protest ignorovat a v jedenáct hodin zůstane zavřená jen malá hrstka lékáren. Ostatní budou fungovat bez omezení.

Naopak Liberecké sdružení praktických dětských lékařů se do hodinové stávky lékařů, zubařů a lékárníků zapojí. Jak nám řekla předsedkyně sdružení Věra Martincová, pediatři od 11. do 12. hodin nebudou pacienty až na akutní případy ošetřovat. Do ordinace je ale pustí, aby jim vysvětlili, proč protestují.

Ve Zlínském kraji se zřejmě zapojí většina ambulantních lékařů a lékárníků. Jak uvedla majitelka jedné lékárny v centru Zlína, do stávky se zapojí především kvůli nekázni pojišťoven při hrazení faktur.

Celostátně se očekává asi 80procentní účast privátních lékařů, kteří chtějí upozornit na neřešenou finanční krizi zdravotnictví.

K protestu se nepřipojila Česká lékařská komora. Vládě chce dát čas vyřešit krizi ve zdravotnictví do jara. Pokud se situace nezlepší, přistoupí podle šéfa Davida Ratha počátkem dubna k razantním protestní akcím. "Tedy na tři dny by se utlumil provoz zdravotnických zařízení, a to na míru nezbytně nutnou, tedy na poskytování akutní, život zachraňující péče."

Stejné je to i v zahraničí

Protesty ve zdravotnictví nejsou výjimkou ani v Německu. Loni poprvé za dlouhá desetiletí vyšli do ulic právě soukromí ambulantní lékaři a lékárníci. Po celé spolkové republice bylo najednou uzavřeno asi 6 tisíc ze 120 tisíc ordinací. Nejradikálněji naladění lékaři a lékárníci v Berlíně dokonce zavedli takzvaný kolísavý dlouhodobý protest, to znamená, že denně uzavírali 20 procent praxí. Ambulantní zařízení byla ale vždy dosažitelná v okruhu maximálně 2 kilometrů.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Petr Doležel, Lenka Šumová, Viktorie Hošková, David Šťáhlavský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme