Mnoho obcí na deregulaci nájemného teprve pracuje

Třičtvrtě milionu českých domácností čekalo úderem letošního roku zdražení bydlení kvůli deregulaci nájemného. Na mnoha místech k ní ale majitelé bytů nebo obce zatím nepřistoupili a regulované nájemné nechali na dosavadní úrovni.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bydlení (ilustrační foto) | Foto: F. Tichý

K ponechání nájemného na současné úrovni motivovaly mnoho obcí listopadové komunální volby. Například Městská část Praha 3 podle svého mluvčího Petra Blažka ale zvýšení nájmů zdržela až do 1. května hlavně proto, že se na něj musela připravit: "Ty důvody byly hlavně technického charakteru. Ono připravit to zvýšení u cca 9 000 bytů i po administrativní stránce, nelze ze dne na den."

Volby nebyly podle mluvčího Jiřího Kubíka hlavním důvodem odložení deregulace ani v Příbrami, kde se činže zatím nezvyšovaly a možná neporostou ani v průběhu roku: "Radní obecně se dohodly na tom, že nechtějí zvyšovat finanční zátěž obyvatelstva, protože Příbram má jednu z nejnižších průměrných mezd."

Podle ministerstva pro místní rozvoj je ale takový přístup obcí spíš výjimečný. Většina zastupitelstev, která zatím nájemné nezvýšila, už totiž na přípravě deregulace pracuje a podle Daniely Grabmüllerové z ministerstva je jen málo pravděpodobné, že by obce možnost zvyšování nájemného v příštích letech nevyužily.

"Většina potvrdila, že zvýší. Nevím o žádném městě, které by se rozhodlo, že nebude zvyšovat nájemné. Řada měst uvedla, že rozhodnutí připravuje a budou přijímána v průběhu roku. "

Ministerstvo financí upřesnilo kategorii sociálního bydlení. Nižší sazba daně z přidané hodnoty na stavební práce se bude týkat bytů do 120 metrů čtverečních a domů s výměrou do 350 metrů čtverečních. Vyplývá to z materiálu, který ministerstvo předloží vládě. Původní záměr počítal s tím, že do sociálního bydlení budou spadat všechny nově postavené byty a domy.

Milan Kopp, Naďa Bělovská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme