Mnoho správních poplatků po víkendu podraží

Za mnoho razítek zaplatíme od pondělí víc peněz. Úřady zvyšují pět desítek správních poplatků za různé úkony a dalších čtyřicet nových zavádějí. Zdražení se dotkne téměř všech lidí, například řidičů, rybářů, zemědělců, ale třeba i polárníků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

lidé u přepážky | Foto: NEPOUŽÍVAT internet

Některé zdražení pocítí většina lidí, jiné jenom málokdo. K nejběžnějším úkonům, které budou stát více, patří například ověření kopií, z 20 na 30 korun. Duplikát rodného, oddacího nebo úmrtního listu bude místo dosavadních 50 stát 100 korun. Rybáři si za roční lístek k současné padesátikoruně připlatí ještě jednu.

Mnohem víc zaplatíme za registrace motorového vozidla - z 300 korun podraží na 800. Právě na poplatcích za evidenci aut se ještě včera snažila řada lidí na poslední chvíli ušetřit. Třeba v Olomouci tak ale museli zájemci počítat s několikahodinovými frontami.

"Snažili jsme se dát tuto informaci ven po Novém roce, aby lidé nebyli tak překvapeni, že najednou dojde ke zvýšení poplatků. A skutečně kdo chtěl přijít, musel sice stát déle, ale snažili jsme se maximálně vyhovět," popisuje vedoucí odboru agendy řidičů a motorových vozidel olomoucké radnice Michal Urbášek.

Od pondělí se budou platit i některá potvrzení, která úředníci doposud dávali zdarma. Změna trvalého pobytu bude stát 50 korun a za potvrzení o stavu daňového účtu zájemce vydá 300 korun, stejně jako za potvrzení o bezdlužnosti. Ekologický zemědělec za registrací zaplatí 1000 korun a zájemce o podnikání v energetice dokonce 10.000. Žadatel o pobyt v Antarktidě se rozloučí s 5000 korunami.

Stát přitom na podzim slíbil, že poplatek do dvou tisíc korun odpustí, pokud si lidé příslušnou žádost vyřídí elektronicky. V praxi je to teď ale jinak - internet je možné využít jen u pouhých tří druhů poplatků.

Ministr informatiky Vladimír Mlynář přiznává, že to je málo, jakkoli se Česko snaží právě v elektronické komunikaci nezaostávat. "Je od počátku zřejmé, že tato věc nejde zavést ze dne na den revolučně, ale pouze evolučně, tedy že bude postupně přibývat poplatků, které lze vyřídit elektronicky," říká ministr.

Sněmovna nový zákon, který obsahuje 14 paragrafů a podrobný sazebník, schválila v říjnu nejtěsnějším rozdílem hlasů, když pro bylo 95 vládních ze 187 přítomných poslanců. V platnost vstupuje 16. ledna a úřady se jím začnou řídit následující pracovní den, tedy od pondělí 17. ledna.

Příjmy ze správních poplatků pro územní samosprávné celky se ročně zvýší asi o 100 milionů korun a příjmy státního rozpočtu stoupnou přibližně o 140 milionů korun, argumentoval při schvalování příslušné vládní předlohy ministr financí Bohuslav Sobotka. Podle poslanců ODS nemá zdražování žádný řád a jeho jediným cílem je vytáhnout z kapes občanů více peněz.

Ivana Šuláková, Martin Hromádka, Vít Dvořák Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme