Mnohým lékařům se nelíbí podmínky dohody s Hegerem

Nespokojení lékaři uzavřeli s ministrem zdravotnictví dohodu o společném memorandu. Pokud text schválí i vláda a předsedové místních organizací Lékařského odborového klubu, mohla by se tím vyřešit hrozící krize ve zdravotnictví. Ne všichni lékaři ale s navrženým řešením souhlasí. Patří k nim i předseda Lékařského odborového klubu v Kladně Jiří Sedlák:

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lékaři při operaci

Lékaři při operaci | Foto: Pavel Pavlas

„Nejsem právník a nedokážu tudíž posoudit právní závaznost dokumentu, nazvaného ‚memorandum‘. Nevím, jak bude závazné pro ministerstvo zdravotnictví, pro vládu. Věc, která mi vadí, je poslední bod, který podmiňuje splnění veškerých bodů v ‚memorandu‘ tím, že lékaři nejdříve stáhnou výpovědi.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O dohodě lékařů s ministerstvem zdravotnictví mluvil na Radiožurnálu předseda lékařského odborového klubu v nemocnici Kladno Jiří Sedlák

„Myslím si, že ta situace je postavena obráceně. My jsme žádali splnění alespoň nějakých podmínek, po jejich splnění jsme byli ochotni výpovědi stáhnout. Nyní se situace obrátila. Žádá se po nás stáhnutí výpovědí a poté možná, jak řekl pan ministr, pravděpodobně budou ty věci schváleny. Tudíž já tam nevidím žádné záruky, jistoty,“ říká Sedlák.

Jednotlivé body dohody jsou podle Sedláka dost nespecifické. Úhradová vyhláška se dle něj vrátila do stavu v roce 2009 a ani výpočet platů není jasný:

„V roce 2012 se má průměrný plat zvednout o deset procent. Jako průměrný plat je uveden plat i s přesčasy.“

„Kontaktoval jsem kolegy z okolních odborových organizací. Sejdeme se a uděláme nějaký výstup, se kterým zítra pojedeme na celorepublikový sněm Lékařského odborového klubu. Určitě je mnoho kolegů, kteří by na nějakou takovou dohodu přistoupili, mnozí s ní ale nesouhlasí. Nechci proto předjímat. Myslím si ale, že chybou dohody je, že zde nejsou záruky a naopak jsou zde ústupky z původních požadavků,“ dodává Jiří Sedlák.

Lékaři by podle dohody měli dostat měsíčně o 5 až 8 tisíc korun navíc v tarifních platech, které se budou v dalších letech valorizovat. Zatímco letos by měli dostat přidáno zhruba 15 procent, v příštím roce dalších deset procent a v roce 2013 by dosáhli cílového požadavku 1,5 až trojnásobku průměrného platu v zemi.

Nedostatečné záruky

Ani 1. místopředsedkyně Lékařského odborového klubu Jana Vedralová si netroufá odhadovat, jak se k dohodě zítra postaví kolegové v regionech. Myslí si, že pro radikální křídlo odborů podmínky přijatelné nebudou:

„Samozřejmě když se začalo jednat 28. ledna, tak toho prostoru bylo strašně málo. Ty podmínky se už nedají tolik vylepšit. Ještě opravdu nejsem přesvědčena. Ty peníze ve zdravotnictví jsou a toto memorandum poměry ve zdravotnictví absolutně nenarovnává. Takže já ještě opravdu nevím.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O průběhu vyjednávání lékařských odborů mluvila na Radiožurnálu Šárka Drinková, koordinátorka Lékařského odborového klubu na Vysočině. O případném odchodu slovenských lékařů do Česka není přesvědčen slovenský lékařský odborář Marián Kollár

„Ve všech našich nemocnicích dnes probíhají schůzky, protože v memorandu je kromě dobrých věcí i spousta nedostatečných záruk i finančních záruk pro naše lékaře. Náš původní požadavek byl 200 korun pro neatestovaného lékaře a 400 korun pro atestovaného. To, co se v memorandu nabízí, je výrazně nižší částka. Pro spoustu lékařů, kteří podáním výpovědi obětovali i mnoho funkčních míst a byli různě perzekuováni, se potom nabídka navýšení platu o pět tisíc, kdy to může být vynulováno odebráním osobního ohodnocení, nezdá jednoznačnou garancí,“ vysvětluje Šárka Drinková, koordinátorka Lékařského odborového klubu na Vysočině.

„Kvůli pacientům máme velkou snahu se dohodnout. Jaký ale bude konečný výsledek našeho hlasování v jednotlivých nemocnicích a posléze i v celé zemi nyní nejsem schopna předeslat.“

Podle Drinkové již na vyjednávání nezbývá spoustu času a co by přišlo po krachu jednání po 1. březnu by bylo pro spoustu krajů naprosto katastrofální.

Přesčasy zpět

S dohodou nejsou spokojeni ani Mladí lékaři. Podle místopředsedy jejich občanského sdružení Martina Švestky totiž vůbec neřeší například vzdělávání lékařů a jeho financování:

„To přijde na zhruba 300 tisíc korun za pět let přípravy. Při současných platech nemají mladí lékaři na to, aby to financovali ze svého, uvážíme-li, že jeden den této přípravy stojí až tisíc korun.“

Přehrát

00:00 / 00:00

O problémech, které předběžná dohoda lékařských odborů s ministerstvem zdravotnictví neřeší mluvil na Rádiu Česko místopředseda občanského sdružení Mladí lékaři Martin Švestka

Dohoda neřeší také přesčasy. Někteří z doktorů přitom slouží navíc až 180 hodin měsíčně. A právě s tím stojí a padá všechna pohotovostní péče, dodává doktor Švestka:

„Pohotovostní zdravotní péče v České republice stojí na přesčasové práci, která je nelegální a již několik tisíc lékařů tyto přesčasy vypovědělo. Mimo výpovědi z pracovních poměrů. Nikde není garantováno, že tyto výpovědi přesčasové péče budou vzaty zpátky. O nich se vůbec nehovoří.“

Lékaři ze Slovenska nepřijdou

V průběhu uplynulých týdnů se v rámci různých plánů na krizové zajištění péče spekulovalo také o možnosti náboru lékařů v jiných zemích, pokud by ti čeští odešli. Jednou z těchto zemí by mohlo být i Slovensko. Ovšem jen teoreticky. Slovenští odboráři nyní vydali prohlášení, ve kterém vylučují, že by české lékaře mohli nahradit ti slovenští.

Podle slovenského lékařského odboráře Mariána Kollára nemají slovenští lékaři za současných podmínek pro zdravotníky, kvůli kterým čeští doktoři protestují, důvod pro práci v Česku.

Lenka Šumová, Václav Pešička, Martina Mašková, Jan Piroch, Jan Bumba Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme