Mnozí cizinci čekají na udělení pobytu v Česku podstatně déle, než stanovuje zákon

Místo šedesáti dnů, které stanovuje zákon, osm měsíců. Tak dlouho už čeká Češka, která se provdala za Tunisana, na rozhodnutí tuzemských úřadů, zda jejímu manželovi udělí přechodný pobyt. Odbor azylové a migrační politiky jim dosud nedal jasnou odpověď. Místo toho zve manžele kvůli údajným pochybnostem na další výslech. Manželé ale říkají, že všechny informace už úředníkům dávno dali. A nejde o výjimku.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto

Ilustrační foto | Foto: Fotobanka stock.xchng

Letní dovolená v Tunisku a láska na první pohled - tak popisuje paní Násirová seznámení se svým manželem. Čtyři roky spolu udržovali vztah na dálku, pak ho stvrdili manželským slibem a začali spolu v Česku žít. Loni v červnu pan Násir požádal české úřady o udělení přechodného pobytu. Ty by měly podle zákona rozhodnout do šedesáti dnů.

„Záležitost stále není dokončena. Neumím se ani vyjádřit - jedno obrovské lidské ponížení a frustrace. Dokládali jsme tam výpovědi členů mé i jeho rodiny. To všechno má odbor azylové a migrační politiky k dispozici. Já už nevím, co bych měla doložit,“ zoufá si paní Násirová.

Přehrát

00:00 / 00:00

Mnozí cizinci čekají na udělení pobytu v Česku podstatně déle něž stanovuje zákon. O konkrétní případe se zajímala spěváčková

Odbor azylové a migrační politiky ministerstva vnitra se nechtěl k případu příliš vyjadřovat s tím, že řízení stále běží. Za svým postupem si ale ministerští úředníci stojí. Pokud prý mají nějaké pochybnosti - jako je tomu případě manželů Násirových - zákonné lhůty se držet nemusí.

„Máme určité pochybnosti. To, o čem v tomhle tom případě jde, je ten základní princip, aby správní úřad nerozhodl v rámci řízení nespravedlivě,“ říká ředitel odboru Tomáš Haišman.

Právnička občanského sdružení InBáze Berkat Oxana Rizak upozorňuje, že zákon vůbec nestanovuje limit, na jak dlouho je možné řízení přerušit. Případy se tak někdy mohou táhnout i roky. „Zákon to nechává na úvaze, aby lhůta byla přiměřená a dostatečná. V praxi mám hojný počet případů, asi 80 procent lidí, se kterými bojujeme třeba rok a více.“

‚Šikana a diskriminace‘

Manželé Násirovi postup úředníků považují za šikanu a diskriminaci. Důvodem prodloužení řízení je podle nich to, že pan Násir je výrazně mladší než jeho žena, a to podle nich vzbuzuje pochybnosti.

„Myslím si, že nemají jiný důvod, proč by to tak zdržovali. Pouze ten věkový rozdíl. Tak ať nám odpoví, ale ať nás nenechávají čekat osm měsíců. Dělají si, co chtějí, a my nemůžeme nic,“ stěžuje si pan Násir.

Odbor azylové a migrační politiky trvá na tom, že řízení probíhá standardně a k žádné diskriminaci nedochází.

„Tohle to nebyl důvod pro to, abychom vedli proceduru jinak, než ji vedeme obvykle. Žádné nestandardní protahování toho případu neshledal,“ uvádí Haišman.

Násirovy teď čeká další výslech. K rychlému rozhodnutí odbor azylové a migrační politiky už vyzvala na základě stížnosti Násirových i Komise pro rozhodování ve věcech pobytu cizinců. A v brzké vyřešení podle svých slov věří i sám Haišman.

Martina Spěváčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme