Mnozí lékaři stále nedostali slíbené peníze po akci Děkujeme, odcházíme

Zítra to budou přesně tři měsíce, co odboráři ukončili protestní akci Děkujeme, odcházíme a zhruba čtyři tisíce lékařů stáhly svoje výpovědi. Na oplátku jim ministerstvo zdravotnictví slíbilo, že už v polovině dubna najdou na výplatních páskách vyšší částky. Ne ve všech nemocnicích se tak ale stalo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nemocnice, ilustrační foto. | Foto: Filip Jandourek

Podle Lékařského odborového klubu lékaři nedostali přidáno v deseti až patnácti nemocnicích. Odboráři ještě přesná čísla nemají, data z jednotlivých nemocnic prý zatím sbírají. Slíbené vyšší platy podle nich ale nepobírají lékaři například v nemocnicích ve Zlíně, Vsetíně, Mělníku, v Příbrami a na černé listině odborářů se ocitly i Semily.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve kterých nemocnicích se lékaři ještě nedočkali vyšších platů, zjišťovala redaktorka Martina Spěváčková.

Nemocnice podle šéfa lékařského odborového klubu Martina Engela nemohly lékařům přilepšit, protože čekaly na platy od pojišťoven, které mají navýšení platů pokrýt. „Platby od zdravotních pojišťoven nejdou tak, jak jsme si mysleli. Dá se říct, že to nebude kryto k tomu prvnímu datu, tedy k 5. dubnu. To se možná dalo očekávat, ale prodlevy jsou někde mnohem delší. A dokonce i ředitelé si stěžují, že nedostávají nárokované peníze,“ řekl Engel.

Heger věří, že se to vyřeší

Všeobecná zdravotní pojišťovna Radiožurnálu řekla, že peníze nemocnicím poslala na konci dubna. To potvrzuje i Zlínská nemocnice, která dodává, že lékařům v květnové mzdě vyplatí navýšení za březen i duben. Na peníze od pojišťovny čeká i Středočeská záchranná služba, vyšší platy lékařům zatím hradí z vlastního rozpočtu. Ředitel služby Martin Houdek tvrdí, že vina je na straně ministerstva zdravotnictví.

„Nás zklamalo jednání ministerstva zdravotnictví, které nám slíbilo, že peníze od pojišťoven za námi půjdou a nenaplnilo se to. Pojišťovny upozorňovaly ministerstvo zdravotnictví na to, že opomněly do seznamu přiřadit záchranné služby, ale ministerstvo to nereflektovalo, čili já se ptám, proč k tomu došlo,“ podotkl Houdek.

Ministr zdravotnictví Leoš Heger nevidí situaci nijak dramaticky. Ví o tom, že v některých zdravotnických zařízeních lékaři ještě na vyšší platy čekají. Heger ale věří , že platby od pojišťoven zdravotnická zařízení teď dostanou a lékaři slíbené peníze co nejdříve na výplatních páskách uvidí.

Martina Spěváčková, ak Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme