Mnozí obyvatelé Dejvic kohoutkové vodě nedůvěřují, pít ji zatím nebudou

Obyvatelé pražských Dejvic konečně můžou pít vodu z vodovodu. Poslední výsledky hygienických testů ukázaly, že vzorky už neobsahují ani bakterie ani viry. Lidé ale výsledkům často nevěří a vodu z kohoutku pít zatím nechtějí.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Dejvic a Bubenče postižení kontaminací vody budou odškodněni

Obyvatelé Dejvic a Bubenče postižení kontaminací vody budou odškodněni | Zdroj: ČTK

„Ještě pořád máme strach. Až uvidíme pokusy na ostatních lidech, tak ji začneme pít,“ vysvětluje jedna z obyvatelek Dejvic, která si i dnes ráno přišla nabrat vodu do lahví z cisteren.

„Nemám moc důvěru, měla jsem to ve čtvrtek a dítě to mělo v úterý,“ doplňuje ji další žena, která zatím také vodu s kohoutku pít nebude. Stejně jako starší žena, která rovněž čeká u cisterny: „Bojím se, protože mně bylo velice špatně, měla jsem ty průjmy.“

Koliformní bakterie žijí v trávicím ústrojí různých živočichů včetně člověka. Pokud se vyskytují ve vodě, znamená to, že je znečištěna fekáliemi. Koliformní bakterie mohou způsobit průjmy, zvracení a nevolnost.

Obezřetně k používání vody z kohoutku přistupují i školy a školky, a to hlavně co se týče provozu jídelen. Například ve škole Benita Juareze v Bílé ulici prodloužil ředitel Martin Molčík zákaz používání kohoutkové vody až do pondělí.

„Kuchyně si opět nanosí vodu vlastně z nezávadné vody v přistavených cisternách,“ říká Molčík. Škola měla kvůli závadné vodě velké problémy. A to hlavně minulou sobotu, kdy dva autobusy plné dětí vyjely na studijní program do Anglie a Francie.

„Již během cesty začaly mít děti v autobusech problémy, a to v obou. Třicetkrát se děti během cesty pozvracely,“ upřesňuje ředitel školy. Děti se z turnusu vracejí až zítra, většina z nich už je prý v pořádku, několik dní ale proležely v pokojích u svých britských rodin.

700 žádostí na finanční odškodnění

Pražské vodovody a kanalizace (PVK) zatím cisterny v ulicích ponechají. „S jejich stahováním začneme o víkendu, a to zejména s ohledem na dopravní situaci ve městě,“ prohlásil tiskový mluvčí společnosti Tomáš Mrázek.

Voda byla kontaminována koliformními bakteriemi a noroviry v pátek. Bez pitné vody bylo až do čtvrtečního odpoledne zhruba 32 tisíc obyvatel Dejvic a Bubenče. Tisíce lidí postihly střevní potíže, téměř 500 jich vyhledalo lékařskou pomoc.

Pražské vodovody a kanalizace přislíbily nemocné odškodnit částkou 5000 korun. Ušlý zisk by měly dostat nahrazený i firmy, které musely kvůli znečištěné vodě omezit provoz. Do dneška obdržely PVK 700 žádostí na finanční odškodnění za zdravotní problémy.

Vodohospodáři už našli slepé rameno ve vodovodním řadu, z kterého se pravděpodobně rozšířila kontaminace, přípojku teď chtějí důkladně vyčistit a s ním i navazující potrubí. Starosta Prahy 6 Ondřej Kolář z TOP 09 ale řekl, že po firmě bude chtít prohlídku i dalších vodovodních řadů.

ČRo, Magdaléna Medková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme