Mnozí prvňáci ještě neumějí ani pořádně číst a psát, ale zvládnou naprogramovat hru

Programovat se dnes učí i prvňáci. Jejich rodiče je hlásí do přípravných kurzů, čímž jim chtějí zajistit slibnou budoucnost. IT technologie patří mezi šest nejžádanějších profesních oblastí loňského roku. V Praze je od podzimu otevřený kroužek, kde se malí zájemci naučí za pár hodin naprogramovat různé počítačové hry. Přijímají děti od šesti let, tedy ty, které ještě nedržely v ruce ani slabikář.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Děti u počítače | Foto: Creative Commons Attribution-ShareAlike 2.0 Generic (CC BY-SA 2.0), Lucélia Ribeiro

„Na začátku hodiny si zopakujeme příkazy, které jsme prošli. Dnes budete kosmonauti, protože budete přistávat s raketoplánem na planetě Zemi. Smyslem hry je přistát s raketou a přitom se nedotknout okrajů vesmírů a nepotkat cestou robota,“ načíná pražský kroužek informatiky pro nejmenší školáky lektor Tomáš Valouch.

Přehrát

00:00 / 00:00

Školáci, kteří už třeba v první třídě vědí, že je budou počítače v dospělosti živit, se na svou budoucí profesi připravují ve speciálních kurzech

Hru se snaží naprogramovat i druháci Marek s Nathanielem. Číst a psát už umějí, ale programování jim podle jejich vlastních slov jde lépe.

Marek už v minulosti jinou hru naprogramoval. Příliš složité to pro něj prý nebylo. „Ani tak moc ne,“ říká.

„Používáme programovací bloky, kde místo jedniček a nul používáme bloky, které obsahují například příkazy ‚zvyš x‘ a ‚zvyš y‘, což je pohybování v rámci systémů, které je naprosto pochopitelné i pro takto malé děti, a už po pár hodinách se zvládají velmi dobře orientovat,“ vysvětluje lektor Tomáš Valouch.

Hraním Abaku děti procvičují matematickou obratnost

Kurzy pro nejmenší nabízí i klub v Praze 10. Vedle programování se tam učí také elektrotechnika a počítání. Kroužek s názvem „Matematický šikula“ vede Alena Vávrová. S dětmi hraje třeba Abaku.

Že je technika jen pro kluky? Nesmysl. Kampaň VUT láká studentky

Číst článek

„Abaku je hra, která ze všeho nejvíc zdokonalí matematickou obratnost. Podobá se Scrabblu až na to, že místo slov se vytvářejí matematické příklady,“ říká Alena Vávrová.

„Mě hodně baví matematika ve škole,“ tak jsem to chtěla zkusit i jinde,“ vysvětluje jedna z dívek.

„Nejmladší mám prvňáky. Myslím si, že vůbec nejde o to, jestli z nich budou matematici. Jde o to, že je to baví,“ uzavírá Alena Vávrová, která je zároveň učitelkou matematiky na druhém stupni.

Veronika Hlaváčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme