‚Vymklo se nám to z kontroly.‘ Za týrání dvou stovek psů dostala dvojice z Pelhřimovska podmínku

Manželé Jiřina a Jaroslav Švecovi z Kamenice nad Lipou na Pelhřimovsku dostali za týrání psů podmíněné tresty. Psy nesmí chovat deset let. Při lednové domovní prohlídce našli veterináři v jejich domě přes 200 psů malých plemen, část v boxech a klecích.

Pelhřimov Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V objektu se nacházelo celkem 212 psů, převážně malých plemen a jejich kříženců | Zdroj: Státní veterinární správa

Psi byli podvyživení, znečištění a měli různá onemocnění. Okresní soud v Pelhřimově v úterý manželům Švecovým shodně uložil dvouletý podmíněný trest s odkladem na zkušební dobu tří let. Rozsudek není pravomocný.

Obviněným hrozilo až pět let vězení. Státní zástupce Karel Majer pro ně navrhl podmíněný trest s přihlédnutím k tomu, že doposud nebyli soudně trestaní i vzhledem k jejich věku a finančním poměrům. Oba jsou v důchodu, ženě je 67 let a její muž je o rok starší. Manželé k soudu nepřišli. K rozsudku se nevyjádřil ani státní zástupce, který pro oba žádal o něco delší tresty a ustanovení dohledu.

Jsou tiší, mají poškrábané rohovky a chybí jim zuby, popisuje stav psů z množírny chovatelka

Číst článek

Ve výpovědích, které přečetl soudce Jiří Zach, oba manželé tvrdili, že psy v posledních letech neprodávali. „Vymklo se nám to z kontroly,“ uvedla Švecová k chovu. Vypověděla, že dřív pracovala jako zdravotní sestra. S chovem psů v jejich domě prý začali před 35 lety, více jich měli před sedmi lety. „Nikdy jsem to nepočítala, netušila jsem, že máme přes 200 psů,“ uvedla chovatelka. S manželem se prý starali, jak mohli.

Chov označila za své hobby. „Psy jsme neměli na prodej, posledního jsme prodali někdy před pěti lety,“ uvedla Švecová ve výpovědi.

Podle rozsudku oba manželé chovali ve svém domě ve špatných podmínkách nejméně 218 psů. Drželi je v prostorách znečištěných výkaly s nedostatkem světla, nezajistili jim odpovídající veterinární péči, venčení ani výživu.

V klecích a plastových boxech drželi nejméně 90 psů. „Tímto způsobem péče soustavně a dlouhodobě ohrožovali život všech chovaných psů, čímž nejméně 129 psům způsobili těžké poškození zdravotního stavu,“ řekl soudce Jiří Zach. Jeden pes uhynul a nejméně osm psů se nedalo vyléčit. Zákaz chovu psů manželům soud stanovil na nejdelší možnou dobu.

Při domovní prohlídce se majitelka psů vzdala. Postaraly se o ně útulky.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme