Mobilní aplikace má nalákat mladé lidi do transfuzních stanic

V Česku je nedostatek mladých dárců krve. Lékaři proto hledají cestu, jak je přilákat k pravidelným odběrům a zkoušejí to přes moderní technologie. Konkrétně přes speciální mobilní aplikaci. Lidé, právě hlavně z té mladší generace, mají totiž podle výzkumů nedostatek informací a mnoho předsudků, co se týče darování krve.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Transfuzní stanice, odběry krve.

Transfuzní stanice, odběry krve. | Foto: Filip Jandourek

„Hlavním přínosem té aplikace je, že obsahuje aktualizovanou mapu a seznam transfuzních stanic, takže zájemci, kteří si tu aplikaci stáhnou, se mohou zorientovat v tom, kde ve svém okolí najdou nejbližší transfuzní stanici,“ vysvětluje ve fakultním Transfuzním oddělení v Praze 2 Kateřina Pulkrábková z Všeobecné zdravotní pojišťovny.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Alžběty Havlové o aplikaci pro dárce krve

„Aplikace je zdarma ke stažení na Appstoru a Google play. Zájemci si ji mohou stáhnout také pomocí QR kódů na plakátech,“ pokračuje Pulkrábková.

Primářka oddělení Daniela Dušková by také uvítala víc mladých dárců:

„Chodí samozřejmě jako prvodárci i mladí lidé, ale nechodí jich tolik, kolik bychom potřebovali. Naše potřeba je taková, aby plynule nahrazovali ty starší, kteří odcházejí z důvodu věku nebo nějakého onemocnění. Nebo jsou po opakovaných odběrech pro dárce odběry kvůli srůstům na žílách bolestivé.“

Potřebovali by tedy, aby se dárcovská základna přibližně o 20 procent navýšila o generaci 20 až 30tiletých. Ti také často mají pocit, že na stanici musí trávit hodně času. Se vším všudy to ale zabere slabou hodinku. Z toho v odběrové místnosti stráví jen deset minut.

Dárce odchází o 450 mililitrů krve lehčí. Pokud se neživí jako potápěč, pilot nebo řidič MHD, může se hned vrátit do práce nebo do školy.

„Cílem aplikace je nalákat mladé dárce a podnítit jejich zájem o to, aby si vybrali nějakou svojí domovskou stanici, do které zajdou. A tam se dozví podrobnější informace,“ doplňuje Kateřina Pulkrábková a doufá, že aplikace, kterou si zatím stáhlo 2000 lidí, bude mít mezi mladými úspěch.

Krev se totiž i v dnešním moderním lékařství nedá zatím ničím nahradit.

Alžběta Havlová, pir Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme