Nižší pokuty, zkrácení doby převedení čísla. Vláda schválila novelu zákona o elektronických komunikacích

Pokuty za předčasné ukončení smlouvy s mobilním operátorem by se měly snížit. Vyplývá to z novely zákona o elektronických komunikacích, kterou schválila vláda. Zkrátit by se také měla doba přenesení čísla při změně mobilního operátora na dva dny místo současných deseti. Zákazníci při změně nebudou muset kontaktovat svého nynějšího operátora, přechod bude zajišťovat ten nový.

Tento článek je více než rok starý.

Praha (Aktualizováno: 9:51 27. 2. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Andrej Babiš

Andrej Babiš | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Vláda pověřila premiéra Andreje Babiše (ANO), který kabinetu návrh předložil, aby vypracoval konečné znění vládního návrhu, a ministryni průmyslu Martu Novákovou (za ANO), aby návrh odůvodnila.

Chceme zkrátit dobu převodu čísla při změně operátora, oznámil Babiš. ‚Vykrádají nám témata,‘ tvrdí Piráti

Číst článek

Ministr spravedlnosti Jan Kněžínek (za ANO) udělil výjimku, na základě které materiál nebyl rozeslán do připomínkového řízení, jemuž obvykle vládní materiály podléhají. V připomínkovém řízení se k návrhům vyjadřují všechna ministerstva a další instituce, například odborové organizace nebo Česká národní banka. U návrhů zákonů je lhůta pro sdělení připomínek zpravidla 20 dní.

Pokud se v současnosti rozhodne zákazník pro změnu operátora, stávajícímu to musí oznámit předem a deset dní čekat na uvolnění smlouvy. Návrh zkracuje dobu na pětinu. Přechod má nově zajistit nový operátor.

Nyní také lidé v případě změny operátora platí stávajícímu 20 procent z ceny, která jim ještě zbývá do data, kdy smlouva skončí. Novela počítá s tím, že v případě ukončování smlouvy na dobu určitou by lidé po třech měsících trvání smlouvy nehradili nic. Novela má také rozšířit některá ochranná opatření na živnostníky. Nyní je chráněn jen spotřebitel, tedy fyzická osoba.

Návrh Pirátů

Svůj návrh v úterý představili také opoziční Piráti, kteří plánují snížení pokut za přechod k jinému operátorovi z 20 na pět procent. Změna zákona podle nich usnadní příchod čtvrtého operátora na český trh, který by vedl ke snížení cen. Vládní návrh zákona by se podle nich kvůli složitější proceduře nestihl projednat před pozimní aukcí frekvenčních pásem.

Podle posledních údajů, které má Český telekomunikační úřad k dispozici, v roce 2017 vzrostl počet přenesených telefonních čísel mezi operátory na 479 tisíc. Nejvíc jich ale bylo v roce 2014, a to 749 tisíc.

„Za celý rok 2018 k nám bylo úhrnem přeneseno cca 130 000 čísel, z naší sítě číslo ‚odportovalo‘ cca 145 000 čísel. Vzhledem k tomu, že registrujeme 6,2 milionu aktivních SIM karet, jde o velmi malou část naší zákaznické báze,“ informovala server iROZHLAS.cz mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová s tím, že ukazatel churn – tedy procenta zákazníků, kteří se průměrně měsíčně rozhodli přestat využívat služeb operátora – se dlouhodobě pohybuje kolem 1,3 procenta.

Vodafone a O2 na dotaz serveru iROZHLAS.cz odpověděly, že tyto údaje nezveřejňují.

Nepřijatelné výroky

Operátoři nám vypověděli smlouvy. Zvážíme limity dat na wifi ve vlacích, uvedly České dráhy

Číst článek

Ministryně průmyslu Nováková vzbudila v minulých dnech rozruch výrokem o tom, proč mají Češi drahá mobilní data. V České televizi dříve uvedla, že Češi spíš hledají připojení k bezdrátovým wifi sítím. Vybudování mobilních sítí podle ní stálo operátory miliardy korun a data jsou drahá, protože je využívá jen malá skupinka lidí.

Babiš v úterý zopakoval, že výroky Novákové jsou pro něj nepřijatelné. Odmítl však komentovat dotaz, zda se chystá ministryni odvolat. Novinářům řekl, že personální problémy a změny ve vládě neřeší veřejně.

Češi platí podle analýzy Point Topic za jeden gigabyte stažených dat prostřednictvím mobilní sítě LTE nejvíce v Evropě. V průměru je vyjde na 6,5 dolaru. Následují Španělsko a Nizozemsko s cenou přes pět dolarů, naopak nejméně jeden GB stojí ve Finsku, Švýcarsku a Rakousku, a to kolem deseti centů.

Zdeňka Trachtová, Petr Jadrný, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme