Při tendru na radiolokátory se nestal trestný čin, zjistila policie. Metnar zakázku už dříve zrušil

U zakázky na nákup vojenských mobilních radarů (MADR) nebyl spáchán trestný čin, Vojenská policie proto případ odložila. České televizi to sdělil státní zástupce Miloš Klátik z Vrchního státního zastupitelství v Praze. Na Vojenskou policii se loni obrátila tehdejší ministryně obrany Karla Šlechtová (za ANO). Nový ministr obrany Lubomír Metnar (za ANO) zakázku koncem roku zrušil, radary chce nakoupit mezivládní dohodou z Izraele.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr obrany Lubomír Metnar | Zdroj: Úřad vlády ČR

Klátik ČT sdělil, že ohledně zakázky na MADR vydala Vojenská policie v polovině června rozhodnutí, kterým podezření odložila. „A to z důvodu, že ve věci nejde o podezření z trestného činu a není věc na místě vyřídit jinak,“ uvedl Klátik.

Civilní rozvědku opouští exnáměstek Musílek. Končí kvůli neshodám s ředitelem Šimandlem

Číst článek

Šlechtová loni prohlásila, že ministerská inspekce zjistila u některých dosud neukončených tendrů závažná pochybení. Obrátila se proto na Vojenskou policii. Mezi podezřelými zakázkami byl právě i nákup radiolokátorů.

„Pokud pečlivá a kvalitní práce Vojenské policie neprokázala trestný čin, odložení trestního oznámení podaného útvarem inspekce ministra obrany na jaře 2018 je na místě,“ sdělila v úterý Šlechtová. Dodala, že podklady inspekce, které tehdy obdržela, byly v bezpečnostním režimu, nemůže je proto více komentovat.

Metnar loni v prosinci výběrové řízení kvůli pochybnostem zrušil a vládě navrhl, aby radary koupila přímo od izraelské vlády. Smlouvu chtěl mít uzavřenu v létě. Nyní úřad čeká na zaslání konkrétní izraelské nabídky, řekl v úterý náměstek pověřený řízením sekce pro vyzbrojování ministerstva obrany Filip Říha.

Víceúčelové, nebo bojové? Armáda vybírá ze dvou nabídek na dodávku vrtulníků z USA

Číst článek

„Přišel moment, kdy jsme splnili všechny vnitrolegislativní kontrolní kroky, takže jsme oficiálně oslovili izraelskou stranu, aby nám podali nabídku. Vyjednáváme s nimi, za jakých podmínek bude zachováno, co bylo domluveno v předešlém akvizičním procesu,“ řekl v úterý Říha k postupu v tendru.

Nabídka z Izraele by měla přijít v nejbližší době. Zároveň ministerstvo jedná se znalcem, který by měl nabídku posoudit.

Ministerstvo nespěchá

Říha poznamenal, že úřad dbá především na to, aby v procesu zadávání zakázky neudělal kvůli spěchu zbytečnou chybu. „Děláme vše pro to, aby to v létě bylo. Jestli se to prodlouží o dva tři týdny už neberu jako nic, co by bylo nějakým způsobem fatální,“ řekl Říha k podpisu smlouvy.

Podobně se vyjádřil i Metnar. „Na rychlost a efektivitu tlačíme, ale pro mě je samozřejmě s ohledem na ty historické konsekvence důležitější kvalita toho procesu,“ poznamenal. „Jsou to složité administrativní procesy a myslím si, že je potřeba být v tomto dostatečně obezřetný a tomu přizpůsobit i rychlost toho procesu,“ dodal.

Nákup radarů bude stát kolem 3,5 miliardy korun. Přes izraelskou vládu je české armádě dodá izraelský státní podnik Elta Systems. Jejich pořízení má několikaleté zpoždění. Armáda dlouhodobě upozorňuje na to, že dosud používané radary dávno překročily svou životnost a jsou na hranici funkčnosti.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme