Model sociálního státu je v hluboké krizi, tvrdí premiér Nečas

Podle premiéra a předsedy ODS Petra Nečase je model sociálního státu v řadě evropských zemí v hluboké krizi. Současné rozpočtové problémy v Evropě podle něj způsobují vysoké sociální výdaje spolu se sníženou konkurenceschopností evropských ekonomik. Řekl to na ideové konferenci občanských demokratů v Olomouci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Petr Nečas při TK o pomoci eurozóně

Petr Nečas při TK o pomoci eurozóně | Foto: Filip Jandourek

Mnoho obyvatel některých členských zemí EU se proto podle něj dostalo do chudoby.

Premiér Petr Nečas ve svém projevu kritizoval opoziční sociální demokracii za to, že agresivně prosazuje přijetí evropské smlouvy o rozpočtové odpovědnosti, která je přitom neslučitelná s jejím programem.

„Velmi vehementně chce, aby Česká republika přistoupila k takzvanému fiskálnímu kompaktu, který my nepotřebujeme, abychom konsolidovali veřejné finance. Znamená skutečně velmi tvrdou rozpočtovou politiku. A současně se chce sociální demokracie nadále držet svého volebního programu. Pokud chce sociální demokracie reálně prosazovat rozpočtovou politiku, která je obsahem tohoto evropského fiskálního kompaktu, tak bude muset veřejně a demonstrativně buďto spálit, nebo skartovat svůj volební program,“ opřel se do ČSSD premiér.

Další rozpor vidí v tom, že zatímco na evropské úrovni ČSSD podporuje přísnou rozpočtovou politiku a reformy, na domácí scéně reformy odmítá.

Kromě evropských témat občanští demokraté na ideové konferenci diskutovali svou strategii v oblasti rodinné a sociální politiky. ODS hodlá podporovat zkrácené úvazky pro matky dětí či alternativní formy hlídání jejich potomků.

Podporu rodin chtějí občanští demokraté i nadále přenášet do daňové oblasti. Prioritou sociální politiky ODS jsou další formy adresného vyplácení sociálních dávek a boj proti jejich zneužívání.

Politolog Pavel Šaradin si ale není jistý, zda kroky občanských demokratů jsou dostatečné: „Česká republika je země, kde je nejnižší procento lidí žijících pod hranicí chudoby v EU. Takže jakýkoliv zásah do tohoto systému může ohrozit tuto pozici České republiky,“ varoval politolog.

Blanka Mazalová, mta, Simona Bartošová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme