Moderátorka Radiožurnálu Lucie Výborná si vyzkoušela cestování na vozíčku

Nezájem a ponížení. I takový je svět, který vidíte z vozíčku. Cestování po městě, Prahu nevyjímaje, je bez šikovného asistenta noční můrou. V rámci projektu ‚Jedeme v tom s vámi‘ si to na vlastní kůži vyzkoušela cestou z práce také moderátorka dopoledního Radiožurnálu Lucie Výborná.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jízdu na vozíčku po Praze si s hnutím Asistence vyzkoušela i Lucie Výborná | Foto: Tomáš Vodňanský | Zdroj: Český rozhlas

„Nejsem člověk, který by byl fyzicky slabý, ale už po malém kousku do relativně nevelkého kopce mne bolí ruce,“ podivuje se Výborná a raduje se: „Bezbariérová přechod. Hurá!“

Po půl hodině dost náročné jízdy byla tahle radost nefalšovaná. Narazit totiž v centru Prahy na bezbariérový přechod bez jakýchkoli překážek je vzácnost.

„Ne všechny chodníky v Praze mají nájezdy. Když to člověk nezná, cesta se mu prodlužuje. Obzvlášť těm, kteří jezdí na elektrických vozících. Ti jezdí po městě sami, žádný obrubník nepřekonají a musejí jet třeba o ulici dál a pak se zase vrátit,“ říká Erik Čipera ze sdružení Asistence.

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž Alžběty Havlové, která doprovázela Lucii Výbornou a její doprovod na cestě Ptahou. O sdružení Asistence mluvil na Radiožurnálu také Erik Čipera

„Obzvlášť když 23 stanic metra nemá bezbariérový přístup. Potom musíte volit úplně jiné trasy. A jednu ze tří bezbariérových stanic metra v centru, Národní třídu, nyní zavřeli. V kombinaci s tramvajemi, kterých je bezbariérových 20 procent, a polovinou zastávek bez bezbariérových úprav se to hrozně komplikuje,“ pokračuje Čipera.

Lucie v tom ale tak úplně sama nejela, společnost jí dělali ještě dva vozíčkáři, Terezka Vodičková a Jakub Neubert se svými asistenty.

I přesto, že Lucie měla k dispozici mladého asistenta Matěje Hodouška, prosila ho, ať jí vůbec nepomáhá. Naše moderátorka nakonec domů na vozíčku dojela. I když o dost později než obvykle.

Alžběta Havlová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme