Modrá velryba existuje, falešné zprávy nešíříme, brání se policie

Internetová hra Modrá velryba není podle policistů hoax, tedy falešná poplašná zpráva. V Česku prý evidují hned několik případů, kdy se kvůli ní hráči sebepoškozovali. V jednom případě administrátor hry dokonce požadovala po mladistvém zaslání obnažených fotografií. Hra Modrá velryba má ve finále dovést nezletilé k sebevraždě. Linka bezpečí ale před časem upozornila, že jde jen o planý poplach a hra neexistuje.

Tento článek je více než rok starý.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Policie, ilustrační foto

Policie, ilustrační foto | Foto: Filip Jandourek | Zdroj: Český rozhlas

„Informace o fenoménu nazývaném Modrá velryba jsme měli od našich zahraničních partnerů. Zveřejněním jsme chtěli varovat veřejnost před nebezpečím, se kterým se lidé mohou setkat v prostředí sociálních sítí," uvedla ve čtvrtek mluvčí Policejního prezidia Ivana Nguyenová.

Policie podle ní zaznamenala několik případů, kdy se uživatelé sociálních sítí Facebook a Instagram sebepoškozovali při plnění úkolů v této internetové hře.

„V jednom případě po splnění tohoto úkolu mělo být dokonce od takzvaného kurátora požadováno zaslání obnažených fotografií nezletilé osoby," dodala Nguyenová a zároveň odmítla, že by policie šířila hoaxy, tedy falešné poplašné zprávy.

Hoax, nebo ne?

Vedoucí Linky bezpečí Petr Porubský před čase varoval, že Modrá velryba ve skutečnosti neexistuje. Některé děti by se ale touto hrou mohly podle něj inspirovat.

Policie prošetřuje Modrou velrybu, považuje ji za hrozbu. Jde o planý poplach, tvrdí Linka bezpečí

Číst článek

„Pokud je hoax šířený a živený mediální pozorností, tak děti, které nejsou schopné rozpoznat skutečnost zprávy, tak je to může inspirovat a je to pro ně lákavé téma. Proto se nyní snažíme zastavit hlavně tu mediální pozornost," dodal Porubský.

Podobný názor má i David Šmahel z Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity a zároveň vedoucí vědeckého týmu zabývajícího se riziky internetu pro děti. „Pokud dítě má psychické problémy a uvažuje o sebevraždě, tak jistě může podobné věci hledat na internetu. Právě pokud média rozšiřují návody typu Modrá velryba, tak mu návody snadno dávají," řekl Šmahel.

Kriticky se k údajné hře Modrá velryba staví třeba odborník na nová média z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy Josef Šlerka.

Modrá velryba zřejmě pochází z Ruska

Zprávy o takzvané Modré velrybě se prvně objevily v Rusku. Podle zpravodaje Českého rozhlasu v Moskvě Martina Dorazína je průměrný počet sebevražd ruských dětí a mladistvých třikrát větší než světový průměr.

Do Česka dorazila Modrá velryba, děti nutí k sebepoškozování a sebevraždám

Číst článek

„Spojitost mezi sebevraždami a stránkami Modré velryby nikde prokázána přímo nebyla. V komunikátorech ale například existovaly takzvané skupiny smrti, které úřad pro tiskový dozor zrušil. Objevují se ale nové. Jako prvotní příčina sebevražd se uvádí problematická rodina a potíže v kontaktu s vrstevníky, nikoli účast na sítích," doplnil Dorazín.

Možné nebezpečí vyplývající z údajné Modré velryby berou podle varšavského zpravodaje Českého rozhlasu Víta Pohanky vážně i v Polsku.

Anna Jadrná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme