Výběr z médií: modulární jaderné reaktory pro firmy, čištění kotlů nebo chybějící ukrajinští žáci

Malé modulární reaktory zatím pro běžné energetické využití nikde nefungují. O plánu některých firem postavit je jako alternativu k velkým elektrárnám píšou Hospodářské noviny. Tématem středečního Deníku je, jak výhodné může být seřízení a vyčištění topných kotlů. O novém asistenčním centru pro dětské oběti domácího násilí zase informuje Mf Dnes. Více ve výběru z médií, který sestavil Radiožurnál.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jaderná elektrárna Dukovany

Jaderná elektrárna Dukovany | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Hospodářské noviny

Kraje i firmy mají zájem o malé modulární jaderné reaktory. To je titulek středečních Hospodářských novin. Můžou za to hlavně vysoké ceny energií a nejistá situace kvůli válce na Ukrajině. Podniky tak chtějí pomocí menší, a hlavně levnější technologie postupně nahrazovat dodávky tepla z uhelných elektráren.

Na úvod nejdřív řekněme, že malé modulární reaktory zatím pro běžné energetické využití nikde nefungují. Aktuálně například pohánějí desítky jaderných ponorek. Některé firmy ale už teď plánují reaktory postavit jako alternativu k velkým elektrárenským blokům.

Mf Dnes

‚Děti nejsou úplně v pohodě.‘ Mezi školáky přibývá násilí. Mohou za to pandemie a chudnoucí rodiny

Číst článek

Usnadnit a zpříjemnit výslechy dětí, které se staly oběťmi domácího násilí, se od minulého týdne snaží nové centrum. Založila ho organizace Locika a dočtete se o tom v Mf Dnes. Vyšetřovatelé budou děti zpovídat v přívětivějším prostředí a k dispozici pro ně bude také psycholog.

Pracovníci organizace Locika popisují, že děti při řešení případů domácího násilí musí často mluvit s desítkami lidí na různých místech. To je může stresovat a zhoršovat jejich psychický stav. Výslechy by teď proto nově mohly fungovat ve speciálním Dětském advokačním centru.

Deník

Deník ve svém středečním vydání přináší další tip, jak můžou domácnosti ušetřit na topení, a to důkladným seřízením a vyčištěním kotle. Včasným a pravidelným servisem se totiž dají ušetřit i velké částky. Náklady se můžou snížit až o 15 procent.

Zanedbaný a nečištěný kotel na tuhá paliva může mít sníženou účinnost až o 30 procent. Topenáři proto doporučují, aby lidé kotel čistili alespoň čtyřikrát během celé topné sezóny. K běžnému čištění není nutný servisní technik, důležité je vyčistit především plochy, kde se teplo přenáší na vodu.

Kde jsou ukrajinští žáci? Část dětí nenastoupila do základních škol, ty se snaží zjistit, proč vlastně chybí

Číst článek

Právo

České úřady hledají na deset tisíc Ukrajinců ve věku povinné školní docházky, kteří se zapsali na školy, teď v září do nich ale nenastoupili. Píše o tom deník Právo. Podle posledních statistik se do škol přihlásilo na 67 tisíc ukrajinských uprchlíků, jen 57 tisíc jich tam ale skutečně chodí.

Problém často bývá v tom, že ukrajinští rodiče své děti do školy přihlásili, ale pak se například přestěhovali a změnu nikde nenahlásili. Ředitelé proto v současné době o chybějících žácích informují městský odbor školství a městský úřad se snaží vypátrat, kde daní lidé jsou.

Adéla Paruchová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme