Mohla by škola začínat v devět hodin? Vyhláška to umožňuje

Dnes se do stávky proti změnám v platech zapojí na dvacet tisíc pedagogů na šestnácti stech školách po celé České republice. Vyučovat se začne až v devět hodin. Pozdější začátek vyučování však mnozí vítají.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Školní třída | Foto: Stock.xchng

Dříve začátek výuky určovalo roční období. V době stanovení povinné školní docházky za Marie Terezie se v létě začínalo učit už v sedm ráno, v zimě pak v osm.

Tradice přetrvala. Dnes vše nasvědčuje tomu, že pozdější začátek školního vyučování by biorytmu dítěte vyhovoval lépe, alespoň to tvrdí rakouští odborníci.

Přehrát

00:00 / 00:00

Otázkou pozdějšího začátku vyučování se zabývala reportérka Radiožurnálu Klára Bílá

Čeští psychologové ale s nimi nesouhlasí. Nicméně si to díky dnešní stávce učitelů šestnáct set tuzemských škol vyzkouší. Do tříd totiž kantoři i žáci vejdou až v devět hodin.

Na většině škol zvoní přesně v osm hodin. V tu dobu začíná výuka i na pražské Základní škole Eden. Přestože se učitelé k protestu svých kolegů nepřipojí, její ředitelka Jana Churáčková ale připouští, že o posunu výuku na později už uvažovala.

„Ale vysvětlili jsme si, že by v případě našich dětí to byl docela velký problém, protože na školní vyučování navazují kroužky a především tréninky, které jsou až do večerních hodin. Takže vlastně celý ten denní režim by se posunul směrem k těm večerním hodinám a to by nebylo dobře, aby se děti dostávaly domů dlouho večer,“ vysvětluje Jana Churáčková.

Změnit začátek vyučování jde podle ní snadno. Ministerská vyhláška totiž jasně nestanovuje, kdy mají pedagogové začít učit. I první školní zákon z roku 1805 začátek výuky určoval jen vágně, měl se ale přizpůsobit s ohledem na místní poměry.

Přehrát

00:00 / 00:00

Hostem Dopoledního Radiožurnálu byla ředitelka soukromého ostravského gymnázia a základní školy PORG Dagmar Dluhošová

„Místní duchovní pastýř spolu s učitelem a představenými z osady... může určiti, má-li se dle rozličných okoličností a potřeby vyučování ráno i odpoledne dříve aneb později začínati," stanovuje první školský zákon.

To v podstatě funguje dodnes. S posunutým začátkem vyučování by se totiž musely například měnit jízdní řády.

Dětská psycholožka Václava Masáková si navíc nemyslí, že by pozdější výuka pomohla: „Stejně by došlo k tomu, že ty děti by do školy přicházely do družin a školních klubů na tu osmou, takže si myslím, že v současné době a situaci společenské to skoro není realizovatelné.“

Děti mají chodit podle Václavy Masákové spát včas a každý den ve stejnou dobu.

Do 8:20 se nedá využít plný potenciál dítěte

Studentům soukromého ostravského gymnázia a základní školy PORG začíná vyučování v 8:40.

„Děti jsou lépe vyspané, lépe se s nimi od startu dá pracovat. Každý pedagog ví, že se od 8:00 do 8:20 nedá využít plný potenciál dítěte. Je otázka, jestli to tak vyhovuje rodičům kvůli práci,“ říká ředitelka Dagmar Dluhošová. Rozhodnutí, zda by se výuka měla posunout, by ponechala v kompetenci ředitelů.

„Jednak je to odborný názor, to je jedna věc a druhá, že každá škola se nachází v různých lokalitách, krajích, s různým začátkem pracovní doby. Ředitel nejlépe ví, z jakých spádových obvodů, měst a obcí k němu jeho žáci přijíždějí a sám je schopný tohle nastavit,“ dodává Dluhošová.

Alžběta Havlová, Klára Bílá Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme