Mohutná demonstrace na Václavském náměstí k ČT

Desetitisíce lidí demonstrovaly na pražském Václavském náměstí podporu svobody slova a protestujících zaměstnanců České televize. Ve vystoupení se střídali protestující televizní pracovníci, politici i osobnosti z kultury a umění.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

U sochy svatého Václava byla umístěna velkoplošná projekce, ze které prostřednictvím telemostu účastníky oslovil Adam Komers z krizového štábu ČT a poděkoval jim za podporu. Místopředseda vlády Vladimír Špidla seznámil demonstranty s rozhodnutím vlády o návrhu novely zákona o České televizi a Českém rozhlasu.

Stávkující zaměstnance podpořilo před televizním pracovištěm v Ostravě na 2000 a před brněnským televizním studiem na 2500 lidí. Revoltu zaměstnanců ČT na mítinku v Ostravě podpořili také odboráři z největších podniků, jako jsou Vítkovice a Nová huť.

Katolická církev vyzvala politiky, aby řešili problémy kolem České televize s ohledem na dobro celé společnosti, na zachování demokratické atmosféry a nezávislosti veřejnoprávní televize. Prezident Václav Havel kvůli napjaté politické situaci kolem televize odložil plánovaný ozdravný pobyt ve Španělsku, kam měl odjet zítra.

Ministr kultury Pavel Dostál, večerní host pořadu České televize „21“ vysílaného stávkujícími zaměstnanci, podá trestní oznámení na generálního ředitele ČT Jiřího Hodače. Oznámil to poté, co se dozvěděl, že Hodač vysílání tohoto pořadu přerušil. Dostál chtěl diváky informovat o závěrech jednání vlády.

Předsednictvo Rady hospodářské a sociální dohody požádalo Radu České televize, aby odvolala generálního ředitele ČT Jiřího Hodače, pokud sám neodstoupí. Zároveň vyzvalo Hodače, aby svým okamžitým odstoupením otevřel cestu k řešení situace, která poškozuje zájmy republiky.

Znepokojení projevil i premiér Miloš Zeman. Vadí mu, že Jiří Hodač jmenoval finančním ředitelem České televize Jindřicha Beznosku. Zeman to dnes před novináři nazval druhou manažerskou Hodačovou chybou. „Přiznávám, že tato chyba mě znepokojila natolik, že dovedu pochopit, plně pochopit žádosti o jeho rezignaci,“ řekl premiér. Beznoska pracoval v IPB a potom působil ve firmách spojených s touto bankou.

Jan Rosenauer, Milan Kopp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme