Moje angažmá je záležitostí Brna, nikoli Babiše, říká syn místopředsedy hnutí ANO Faltýnek

„Když jsem v politice začínal, moje jméno mi bylo spíše na překážku. Žádné výhody nemám. Obsazování pozic v brněnských teplárnách je pak záležitostí města, nikoli Andreje Babiše,“ říká v rozhovoru pro server iROZHLAS.cz Jiří Faltýnek z ANO.

Brno Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jiří Faltýnek (ANO)

Jiří Faltýnek (ANO) | Foto: Kristýna Guryčová | Zdroj: Český rozhlas

Syn druhého nejmocnějšího muže hnutí pracuje jako asistent pro brněnského poslance Rostislava Vyzulu a současně předsedá dozorčí radě městské firmy Teplárny Brno. Podezření z klientelismu odmítá. Jeho angažmá se přitom nelíbí ani šéfovi hnutí ANO a ministrovi financí Andreji Babišovi.

Jak jste se dostal k panu poslanci Vyzulovi?

Pan Vyzula hledal nové asistenty a rozhodil sítě. Dostalo se to i ke mně. Kontaktoval mě a šli jsme na kafe. Nechtěl jsem ale dělat asistenta na plný úvazek, takže jsem na tu schůzku přizval také svého kamaráda a kolegu z Mladého ANO (mládežnická organizace hnutí – pozn. red.). Nakonec jsme se dohodli, že budeme tuto funkci vykonávat společně.

Faltýnkův neposlušný syn. Neodešel z veřejných funkcí, jak žádal šéf ANO Babiš

Číst článek

Nyní má pan poslanec asistenty dokonce čtyři včetně vás. Co přesně pro něj děláte?

Mám na starosti expertní týmy, seznamuji pana profesora s děním v Brně, řeším témata, která se týkají elektronizace zdravotnictví či kompletních strategií. V neposlední řadě řeším přípravu na parlamentní volby.

Navíc působíte jako předseda dozorčí rady v městském podniku Teplárny Brno a poradenské firmě Kreston. Jak je to slučitelné?

Těžce. Je to práce, která zabere v průměru 12 až 14 hodin denně a člověk ji musí občas dělat i o víkendu. Většinou právě o víkendu mám čas na to, abych nastudoval materiály na dozorčí radu a představenstvo, protože - ačkoli nejsem člen představenstva - jako předseda dozorčí rady chodím na schůze představenstva, abych měl aktuální informace a mohl dozorčí radu zpravovat. Samozřejmě není to práce pro každého - těžko se dá odpočívat a mám ty informace stále v hlavě.

A stojí vám to tedy za to?

Zatím ano. Ta práce mě velmi baví, jinak bych to nedělal.

Původně jste ale seděl v představenstvu tepláren. Jak jste se do vedení podniku dostal?

Po volbách byla diskuze na úrovni oblastního předsednictva a našich radních. Hledali jsme vhodné kandidáty na tyto pozice a já jsem byl vzhledem k mým pracovním zkušenostem a vzdělání osloven.

„Já jsem mu můj negativní názor řekl hned, jak jsem se to dozvěděl.“

Andrej Babiš (předseda hnutí ANO a ministr financí)

Nakonec jste se po kritice předloni na podzim přesunul do čela dozorčí rady podniku. Andreji Babišovi se ale vaše angažmá nelíbí. Tvrdí, že s vámi o tom už tehdy mluvil a že vás vyzval, abyste ve funkcích skončil. Vy zas říkáte, že o tom nepadla řeč. Jak to tedy bylo?

Já jsem o tom s Andrejem Babišem nikdy nemluvil. Tato záležitost se týkala Brna. Teplárny Brno je akciová společnost stoprocentně vlastněná Brnem. Bylo to v působnosti valné hromady, de facto rady města Brna, potažmo zastupitelstva. Bylo to v působnosti naší interní brněnské komunikace.

Kdyby vám teď Andrej Babiš zavolal, ať skončíte, udělal byste to?

Požádal bych ho o osobní setkání a ukázal bych mu výsledky své práce. Aby se rozhodl podle nich a ne podle toho, co píšou novináři.

Vaše angažmá v brněnském podniku se řešilo tehdy i na oblastním předsednictvu hnutí ANO.

Ano, na program to bylo zařazeno z mého podnětu. Oblastní předsednictvo vyjádřilo jednomyslnou podporu, abych v představenstvu zůstal. Abych zmírnil tu kritiku, dohodli jsme se s panem primátorem (Petr Vokřál z hnutí ANO – pozn. red.), že se přesunu do dozorčí rady, která by měla být v souladu s naším volebním programem určena politikům. Ačkoli já se stále necítím jako politik, ale více jako odborník. Bohužel veřejnost mě pasovala do role politika.

Podal jsem proto rezignaci na člena představenstva. Moje místo zaujal generální ředitel pan Fajmon. Když odešla z představenstva také paní (Barbora) Maťáková (zastupitelka z hnutí ANO v městské části Brno-sever, pozn. red.), tak se dá říct, že za nás se představenstvo tepláren plně profesionalizovalo.

Původně to tak ale navzdory předvolebním slibům hnutí nebylo. A podle protikorupčních iniciativ by měla být i dozorčí rada bez politiků.

Dobře, ale kdo jiný by měl v dozorčí radě sedět, než zástupci akcionáře, tedy města Brna?

Vy ale nejste ani v zastupitelstvu Brna. Nebylo by navíc na místě, kdyby se na tyto pozice udělalo výběrové řízení, aby se předešlo podobným pochybnostem ohledně obsazování těchto pozic?

Bylo by to určitě lepší. Bohužel se tak neděje nikde. Není to běžná praxe.

Musíte tak teď ale vysvětlovat podezření z klientelismu a taky to, zda vám k vaším funkcím nedopomohl vliv a jméno vašeho otce.

Moje jméno bylo naopak hlavně ze začátku, kdy jsem zakládal místní organizaci hnutí v Brně-Ivanovicích, spíše na překážku. Moje první žádost o založení organizace byla zamítnuta, takže z tohoto pohledu rozhodně nevnímám moje příjmení jako plus ale jako minus. V současné době si myslím, že je to spíše neutrální, protože se s těmi lidmi už znám a s hodně členy si tykáme, jsme i přátelé. Myslím, že to příjmení tady nehraje už žádnou roli. Ti lidé mě znají podle výsledků, ne podle příjmení.

Jiří Faltýnek (ANO)

V roce 2013 spoluzakládal místní buňku hnutí v městské části Brno-Ivanovice, kde působí také jako zastupitel. Třiatřicetiletý politik předsedá dozorčí radě městské firmě Teplárny Brno. Nejdříve byl členem představenstva, po kritice na podzim 2015 se však přesunul do dozorčího orgánu společnosti. Kromě toho dělá asistenta brněnskému poslanci Rostislavu Vyzulovi. Z veřejných peněz si přijde na 32 tisíc korun měsíčně. Pracuje také ve firmě Kreston A&CE Consulting, kde se zabývá především podnikovými financemi a správou firem. Faltýnek, který má ekonomické vzdělání, působí v oblasti poradenství přes deset let.

Když se vaše angažmá začalo řešit, mluvil jste o tom se svým otcem?

Ano.

Co vám řekl?

Řekl velmi stroze, ať se rozhodnu podle toho, co mi radí moje nejlepší svědomí a vědomí.

Proč jste si vybral zrovna hnutí ANO? Opět se nabízí: mělo to souvislost s vaším otcem?

To samozřejmě ne. Byly mi blízké myšlenky hnutí. Já jsem historicky volič ODS.

Nemáte pocit, že by vaše angažmá mohlo hnutí ANO před volbami poškodit?

Určitě ne. Ta kauza už tu jednou byla a žádné šrámy na našem hnutí nezanechala. Je to pouze nějaký dojem veřejnosti z klientelismus, který nikdy nenastal. Nikdy jsem nic špatného neudělal, snažím se jen dobře dělat svou práci.

Kristýna Guryčová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme