Mor včelího plodu už letos způsobil škody za miliony

Kvůli moru spálili chovatelé v Česku letos už přes dvanáct set včelstev. Nejhorší situace je na Olomoucku, Prostějovsku a Pardubicku. Včelaři, kteří museli kvůli moru zničit celé chovy včetně vybavení, mohou žádat stát o finanční pomoc.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Včelaření | Foto: Fotobanka stock.xchng

Novela veterinárního zákona jim teď ale nově dává delší lhůtu, místo šesti týdnů mají týdnů dvanáct.

V Česku je stále několik desítek chovů, ve kterých testy zjistily mor včelího plodu. "V současné době je u nás padesát aktivních ohnisek. V průměru v České republice připadá na jedno stanoviště deset včelstev, takže můžeme říct, že je to zhruba pět set včelstev, která byla buď již zlikvidována nebo na likvidaci čekají po zjištění tohoto nebezpečného onemocnění," řekl tajemník Českého svazu včelařů Miloslav Peroutka.

Ministerstvo zemědělství podle Huga Roldána z tiskového oddělení ministerstva již včelařům vyplatilo několik milionů korun.

"Žádostí bylo několik set. K 11. září jsme včelařům proplatili 6 milionů 187 tisíc korun. Jednak za utracená včelstva a také za nařízená vyšetření včelstev. Předpokládáme, že ještě do konce roku proplatíme částku blížící se osmi milionům korun," sdělil Roldán.

V Česku se nemoc neléčí, protože zbytky antibiotik by mohly zůstat v medu.

Blanka Černá, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme