Moratorium může až na dva roky zastavit průzkum těžby břidlicového plynu

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa chce na několik let zakázat průzkum těžby břidlicového plynu v Česku. Nejprve je prý potřeba změnit zákony, které s těžbou souvisí. Podle Chalupy jsou zastaralé a nedávají dostatečnou právní jistotu.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa | Foto: Alžběta Švarcová | Zdroj: Český rozhlas

„Moratorium chceme vyhlásit na všechny kroky, abychom mohli během té doby upravit zákony. Těžba břidlicového plynu je zcela nová věc rozsahem i technologiemi, není u nás prozkoumaná a vyzkoušená.“

Zákon o geologických pracích a horní zákon jsou starší než 20 let a podle Chalupy často nedávají dostatečnou právní jistotu:

„V některé oblasti se třeba povolí průzkum, najde se ložisko, ale z nějakého důvodu – třeba ochrany přírody, či ochrany vodního zdroje a podobně – by se těžba nepovolila. Nechceme Česko vystavit riziku právních sporů a arbitráží,“ říká ministr.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ministr životního prostředí Tomáš Chalupa sdělil podrobnosti o uvažovaném moratoriu na průzkum těžby břidlicového plynu

Průzkum je navíc podle Chalupy sám o sobě složité geologické dílo, u kterého je potřeba mnohem větší obezřetnost. Zásadní „ne“ mu ale neříká:

„Neříkám apriori ne. Zaprvé však musíme mít dokonalý právní řád, což zatím nemáme, zadruhé musíme vyloučit všechna rizika. Například na Broumovsku nejsem přesvědčen o tom, že se zcela precizně prozkoumala možná rizika pro spodní vody,“ vysvětluje Chalupa.

Moratorium by měl být podobného charakteru jako například vládní usnesení o tom, že nebudou prolomeny územní limity těžby hnědého uhlí. Konkrétní termín schválení Chalupa nespecifikoval, potvrdil však, že ministerstvo na moratoriu pracuje.

„Především je nyní třeba mít takový právní řád, který vyloučí technologie, jež budou pro životní prostředí nebezpečné a s nezvratnými následky,“ dodal Chalupa. Moratorium by mělo trvat jeden až dva roky.

Obce se bouří

Nadnárodní firmy chtějí těžit plyn z břidlic na řadě míst v Česku. V současnosti se hovoří o lokalitách až v pěti krajích. Při takzvaném hydraulickém štěpení provedou těžaři až několik kilometrů hluboký vrt, do kterého se pod tlakem vhání voda s pískem a chemickými přísadami. Z vrtu se pak čerpá unikající břidlicový plyn.

Starostové z uvažovaných oblastí se obávají hlavně zhoršení kvality pitné vody, proti těžbě plynu z břidlic protestuje 88 měst. Bojí se i samotného průzkumu:

„Obáváme se, že v momentě, kdy bude stanoven průzkum, rozjede se vlak, který už nikdo nezastaví,“ uvedl starosta Náchoda Jan Birke.

Ondřej Černý, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme