Schillerová: Lidé z Moravy mohou na obnovu bydlení získat dotaci dva miliony korun

Lidé z oblastí zasažených tornádem budou moci podle ministryně financí Aleny Schillerové (za ANO) získat dotaci na obnovu bydlení až dva miliony korun a další tři miliony korun formou zvýhodněného úvěru. Nový program ministerstva pro místní rozvoj (MMR) schválila v pondělí vláda.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ministryně Schillerová oznámila schválení nového programu na obnovu bydlení obyvatel z Moravy | Foto: Michaela Danelová | Zdroj: iROZHLAS.cz

Obyvatelé tornádem zasažených oblastí budou moci z programu získat podporu na bydlení do dvou milionů korun, v případě bytového domu lze dotaci dva miliony korun čerpat na každý byt. Využity budou peníze ze Státního fondu podpory investic. Vyplývá to z vládních materiálů, které má ČTK k dispozici.

Na dnešním jednání @Úřad vlády ČR jsme také schválili dotačně-úvěrový program @MMR ČR na obnovu bydlení v @Jihomoravský kraj poškozeném tornádem. Žadatelé mohou v rámci programu získat pomoc až do výše 5 mil. Kč - 2 miliony formou dotace a další 3 miliony jako zvýhodněný úvěr.

12:20 – 28. 06. 2021

1 26

V případě výstavby má příjemce podpory nárok na zálohovou dotaci až 300 000 korun. Může ji využít na demolici, přípravu projektové dokumentace nebo přípravu položkového rozpočtu výstavby.

Domy ve čtvrtek ničila bouře i na severozápadě Čech. Nešlo o tornádo, ale jev zvaný downburst

Číst článek

Pomoc nelze čerpat na úhradu nákladů pokrytých z pojištění nebo které byly jinak hrazeny státem nebo z veřejné sbírky. Čerpání podpory musí příjemce zahájit do jednoho roku od uzavření poslední smlouvy o jejím poskytnutí.

Úroková sazba úvěru činí jedno procento, sjednaná doba splatnosti nesmí překročit 25 let. Na žádost příjemce lze odložit zahájení splácení až o půl roku. Státní fond podpory investic zároveň umožní přerušení splácení v případě narození dítěte či ztráty zaměstnání. Po dobu přerušení splácení činí úroková sazba 0,5 procenta. Celková doba splácení včetně přerušení nesmí být delší než 30 let.

Státní fond podpory investic podle ministryně pro místní rozvoj Kláry Dostálové příjem žádostí spustí v řádu dní, napsala v pondělí na twitteru.

Do postižených oblastí vyšleme mobilní týmy, které pomohou lidem s vyplněním žádosti, aby nemuseli nikam chodit. SFPI spustí příjem žádostí v řádu dní. Pomůžeme rychle a maximálně zjednodušíme celý proces.

11:42 – 28. 06. 2021

6 32

Jihomoravský hejtman Jan Grolich (KDU-ČSL) v pondělí novinářům řekl, že za nejdůležitější program pro obyvatele zasažených oblastí považuje právě ten na bydlení. „Je to systém, který už je vychytaný z dob povodní, akorát částky tam skoro všechny byly navýšené tak, aby opravdu za to bylo možné postavit nový dům,“ uvedl.

Škody, které způsobila čtvrteční bouře doprovázená tornádem především na Břeclavsku a Hodonínsku, dosahují podle Grolicha zhruba 15 miliard korun. Šest lidí zemřelo, desítky byly zraněny.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme