Postižení tornádem z Moravské Nové Vsi nedostanou peníze ze sbírky. ‚Ten účel tam nikdy nebyl,‘ říká starosta

„Jistěže lidé chodí a říkají si o peníze. A já jim jasně odpovídám, že jim nic navíc nedáme.“ Starosta Moravské Nové Vsi Marek Košut (TOP 09) má jasno: peníze, které nasbírala obec zasažená tornádem na transparentním účtu, mají sloužit na opravu obecního majetku. Účet, na kterém se sešlo skoro 35 milionů korun, tak obec i inzeruje: „Na pomoc pro náš městys,“ stojí na webu. Ostatní oslovené obce chtějí peníze mezi občany rozdělit.

Hodonínsko Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lužice po zásahu tornádem.

Lužice po zásahu tornádem. | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Radnice, smuteční síň, mateřská i základní škola. To jsou jen některé z obcí vlastněných budov v Moravské Nové Vsi, které na konci června zničilo tornádo. „Celkem máme škody na obecním majetku ve výši asi 160 milionů korun,“ vypočítává starosta Košut.

Hodonínsko opouští armáda s těžkou technikou. Vojáci zůstanou ve skladech s humanitární pomocí

Číst článek

Na transparentní účet dvouapůl tisícové obce lidé naposílali k pátku 13. srpna výrazně méně, než kolik by stačilo na uhrazení škod: necelých 35 milionů korun. To tím pádem podle starosty nebude ani zdaleka stačit na obnovu zničeného městysu. „Máme tam vůči škodě výrazný deficit, podotýká starosta.

Na peníze z transparentního účtu pro Moravskou Novou Ves tak místní nedosáhnou: celá částka poputuje na obnovu obecního majetku. Občanům s rozbořenými domy bez střech mají podle Košuta pomoci charity, pojišťovny a stát.

„Jestli se občané domnívají, že dostanou i peníze z transparentního účtu, tak se domnívají mylně. Ten účel tam nikdy nebyl, říká starosta rozhodně. Místní se i tak na peníze z veřejné sbírky ptají. „Jistěže lidé chodí a říkají si o peníze. A já jim jasně odpovídám, že jim nic navíc nedáme.

Celkové škody po tornádu budou nižší než 15 miliard. V postižených obcích zůstalo přes 200 tisíc tun odpadu

Číst článek

O rozdělení peněz ještě nehlasovalo zastupitelstvo, podle Košuta je v něm ale většina rozhodnutá jeho tezi podpořit. „Pošleme jen ty částky, které mají v poznámce pro příjemce napsáno, pro koho jsou, konkrétního člověka. I když to, že to posílají jednotlivcům přes transparentní účet, není úplně standardní postup, podotýká.

Starosta chápe, že se může občanům nebo dárcům jeho postup zdát problematický. „Kdybych jim ale k penězům z jiných zdrojů něco přidal, nebudu mít za co spravit školku. To nezní úplně logicky, komentuje Košut, podle kterého je důležité, s jakým účelem sbírka vznikla.

„Od začátku říkáme, že z toho chceme opravit obecní majetek. Baráky, které slouží všem. Starostové jiných obcí tam měli, že sbírají peníze na podporu občanů, takže teď jsou povinováni jim to vyplatit, tvrdí.

50 tisíc poškozeným

Transparentní účty v ostatních obcích postižených tornádem jsou skutečně na stránkách označené jako sbírky pro občany. „My lidem peníze pošleme, samozřejmě, říká Libor Střecha, starosta Hodonína, města, kterému tornádo způsobilo škodu ve výši 120 až 150 milionů korun: po řádění živlu tu zůstala zničená základní škola, sportovní areál i lesopark.

‚Šli do postele, když na ně spadla střecha.‘ Při tornádu přišli o dědečka s vnučkou, rodina teď žádá o pomoc

Číst článek

Město poslalo hned po katastrofě 50 tisíc korun všem poškozeným a 200 tisíc všem občanům, kteří museli přistoupit k demolici. „To byla jednorázová pomoc, teď jsme vypsali výzvy, lidé si mají nechat nacenit škody. Ten účet chceme rozdělit mezi lidi a na obnovu majetku, popisuje Střecha (PRO Hodonín).

Škody na budovách města přitom také výrazně převyšují nasbírané peníze: na účtu teď leží necelých 48 milionů korun. „Nebude to stačit, ale na městském majetku máme pojistné krytí. Věříme, že se k tomu pojišťovna postaví čelem, zatím ta komunikace vypadá velice dobře. Na oblasti, které jsou mimo pojištění, bychom chtěli použít něco z účtu, vysvětluje Střecha.

Lužický paradox

Redakce se pokusila spojit i s vedením obce Hrušky, na hovory a zprávy nikdo nereagoval. Rozdělovat peníze budou ale i v Mikulčicích, do sbírky tam dorazilo více než 41 milionů. „Teď to budeme intenzivně řešit, slibuje starosta Josef Dvořáček (Těšičané Mikulčané), který byl v pátek ve funkci jen pár hodin.

Šikanovaná starostka Mikulčic: Přišli mi říct, že mě odvolají, tak jsem odstoupila sama. Nemám to zapotřebí

Číst článek

Ve vedení obce nahradil po politickém zemětřesení bývalou starostku Martu Otáhalovou, ta odstoupila po vlně kritiky za údajné nezvládnutí hašení tornádových škod. „Musíme najít cestu, jak peníze z účtu k lidem co nejrychleji dostat, říká Dvořáček.

Na peníze ze sbírky se mohou těšit i občané Lužic. Obec s podobným počtem obyvatel jako Moravská Nová Ves má na svém transparentním účtu zdaleka nejvíc peněz: přes 58 milionů korun. Podle místního starosty Tomáše Kláska půjde obec hodonínskou cestou, peníze rozdělí mezi lidi a na obnovu obecních budov.

V Lužicích jsme svědky malého paradoxu: kromě nejvyšší částky na účtu má obec taky pravděpodobně nejnižší škodu na majetku, tornádo zničilo obecní domy za 70 milionů korun. I proto Klásek rozumí tomu, jak se k penězům ze sbírky staví starosta Moravské Nové Vsi.

„Postoji pana Košuta rozumím, svůj plán popisoval od začátku. Jeho postoj považuji za legitimní. I když máme jinou filozofii, uzavírá Klásek.

Vítek Svoboda Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme