Moravská Třebová přechází pod správu Olomouce

Město Moravská Třebová přejde z Pardubického kraje pod správu kraje Olomouckého. Ve veřejném hlasování tak rozhodli obyvatelé tohoto mikroregionu. Lidé z Moravské Třebové v podstatě potvrdili výsledek dva roky staré ankety. Průzkumu se ale zúčastnilo jen necelých 40 procent obyvatel. Pro přechod Moravské Třebové spolu s celým mikroregionem pod Olomouc je 69, 2 procenta účastníků hlasování, 30, 8 procenta by si přálo nadále zůstat v Pardubickém kraji.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kraje ČR | Foto: Jan Rosenauer

Anketu ale uspořádaly pouze tři obce, ve kterých žije necelá polovina obyvatel mikroregionu. Ostatní ji považují za zbytečnou. Hejtman Pardubického kraje Roman Línek proto hlasování nepřeceňuje, ale zároveň nepodceňuje. "Výsledky ankety, kde se také 60 procent lidí hlasování neúčastnilo, lze také interpretovat tak, že 75 procent obyvatel Moravské Třebové současný stav pokládá za vyhovující a žádnou změnu nechce, což si myslím, že je zajímavé zjištění. Věřím, že toto bude jedna z věcí, na kterou budou poslanci brát zřetel, až budou o návrhu zákona, který může měnit hranice krajů, rozhodovat."

Olomoucký kraj nebude rozhodně klást žádné překážky. Podle hejtmana Jana Březiny je v tuto chvíli několik obcí, které by raději spadaly pod správu Olomouckého kraje. Konkrétně jde o obce z okolí Moravské Třebové, Moravského Berouna nebo Rýmařova. Březina změnu krajských hranic podporuje. "Podporou nemyslíme to, že budeme dělat propagační kampaně v dosahu kraje široko daleko a přesvědčovat někoho, aby se stal součástí Olomouckého kraje, ale jestliže orgány samosprávy těch obcí nás o to požádají, tak my nebudeme ti, kdo řeknou NE."

Problémy by obyvatelům mohlo způsobit pouze dojíždění na úřady. To ale krajští zastupitelé nevidí až tak černě. Podle nich totiž současná okresní města zůstanou sídlem pro mnoho správních úřadů i po zániku okresů. Ve vzduchu tak visí otazník nad tím, zda podobné případy nespustí celou lavinu veřejných hlasování v obcích, které jsou se zařazením do jednotlivých krajů nespokojené.

Poslední slovo v konečném rozhodování budou mít až poslanci. Jan Bláha z Výboru pro veřejnou správu se nebojí, že by obce přecházely pod jiné kraje ve velkém. "Pravdou však je, že teď jsou ve čtení zákony o volbách, které by měly zpřesnit tyhle možnosti. Já osobně neočekávám, že by bylo možné anebo že by došlo k tomu, že by se změnily poloviny nebo čtvrtiny krajů nebo že by se dál dělily. To neočekávám, toho bych se nebál."

Markéta Kaclová, František Lutonský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme