Moravskoslezské sociální demokraty povede k volbám Zaorálek

Sociální demokraty povede do voleb v Moravskoslezském kraji šéf zahraničního výboru Sněmovny Lubomír Zaorálek. Rozhodla o tom krajská konference ČSSD v Ostravě. Zaorálek získal 69 hlasů od 111 delegátů a porazil tak svého soupeře, ministra pro místní rozvoj Petr Lachnita, který získal zbylých 42 hlasů a skončil na devátém místě krajské kandidátky.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lubomír Zaorálek

Lubomír Zaorálek | Foto: Dan Krzywoň

Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že svým zvolením se ukončí spory uvnitř sociální demokracie. Ostravská organizace totiž nesouhlasí s tím, že krajský výbor, v souladu se stanovami strany, přesunul Petra Lachnita z třicátého na deváté místo. "Pokud jsem už dokonce viděl titulky jako Rozkol v severomoravské sociální demokracii a podobně, tak mám za to, že tato konference je ukončením vnitřní debaty o směřování sociální demokracie," prohlásil Zaorálek.

Předseda strany Vladimír Špidla říká, že zvolení Zaorálka nemůže ohrozit vnitrostranické vztahy uvnitř sociální demokracie. "Proces byl demokratický, výhoda našeho způsobu je, že se to nedá dělat z jedné vody načisto a že je několik předchozích fází. Podle mě je věc jasná, nepochybná, je lídr (Zaorálek) a má tu váhu," uvedl Špidla. Vedení strany podle něj zatím neuvažuje, že by kandidátky v některém kraji měnilo. "Je to nástroj, který tam není proforma, když nastane situace aby to bylo nutné udělat, tak to uděláme. V tento okamžik mi není známá jediná situace, kdy bych si myslel, že to je na místě."

Lachnit původně v nominační konferenci neobstál. Ostrava ho totiž zařadila na nevolitelné páté místo, což by v rámci kraje znamenalo nejlépe 30. příčku. Krajský výbor nakonec schválil kandidátku, na níž se Lachnit dostal na deváté místo. Ostravané Lachnitovi vyčítají, že si za státní peníze najal agenturu, která jej učila komunikovat s médií. Nevoli již dříve vyvolaly i jeho podnikatelské aktivity ve společnosti Alfa Horizont a nevyjasněný sponzorský dar pro tuto firmu.

Krajské organizace sociální demokracie vybraly tento víkend celkem sedm lídrů pro volby do Poslanecké sněmovny. Mezi novými tvářemi, které povedou ČSSD k volbám jsou například ministři obrany Jaroslav Tvrdík a financí Jiří Rusnok.

František Lutonský, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme