Moravskoslezský hejtman Vondrák zůstává v krajském klubu ANO. Další dva rebely ale vyloučili

Klub krajských zastupitelů hnutí ANO v pondělí ze svých řad vyloučil zastupitele Ondřeje Němečka a Kateřinu Šebestovou. Coby ostravští zastupitelé podporovali někdejšího primátora krajské metropole Tomáše Macuru (zvolen za ANO), který se dostal do sporu s vedením hnutí ANO. V prezidentské volbě podpořil Petra Pavla na úkor svého stranického šéfa a někdejšího premiéra Andreje Babiše. Macura nakonec skončil i jako primátor.

Ostrava Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tisková konference ANO před jednáním Poslanecké sněmovny

Ivo Vondrák zůstává nadále členem klubu krajských zastupitelů hnutí ANO | Foto: René Volfík | Zdroj: iROZHLAS.cz

Stejně v prezidentské volbě postupoval i moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (zvolen za ANO), který ale členem klubu krajských zastupitelů hnutí ANO zůstává a vyloučen z něho nebyl. Novinářům to v pondělí řekl předseda klubu Josef Bělica (ANO).

Moravskoslezský hejtman Vondrák končí v hnutí ANO. Funkci si chce ponechat

Číst článek

Podle některých informací z klubu ANO nebylo vyloučeno, že se v pondělí na klubu otevře i téma možného vyslovení nedůvěry hejtmanovi Vondrákovi. Bělica ale po jednání novinářům řekl, že klub o ničem takovém nehlasoval.

„Na dnešním klubu jsme řešili dvě personální záležitosti a tím bylo vyloučení zastupitelky Šebestové a zastupitele Němečka z řad našeho klubu. Ti dva byli vyloučeni,“ řekl Bělica.

Potvrdil, že Vondrák i nadále zůstává členem klubu. „Otázkami směrem ke koaliční smlouvě jsme se nezabývali,“ uvedl Bělica. Na to, zda hnutí ANO bude chtít i nadále Vondráka ve vedení kraje, podle svých slov neumí odpovědět.

Klub se má sejít znovu ještě před červnovým jednáním zastupitelstva. Zda se otázkou nedůvěry Vondrákovi bude zabývat, není jasné. „Nemůžu předpokládat, co bude v budoucnu,“ doplnil Bělica.

Koalice pokračuje dál

Vondrák novinářům po jednání řekl, že se na klubu dohodli, že koaliční smlouva je platná a koalice pokračuje dál. Podrobněji jednání nechtěl komentovat. Potvrdil pouze, že je i nadále členem krajského klubu hnutí ANO a ani sám z něj nevystoupil.

„Důvod k tomu nevidím. Moji prioritou je to, co jsem říkal na samém začátku, že bych chtěl tento kraj dotáhnout do konce tohoto volebního období. Věcí, které máme vyřešit, je velká spousta,“ řekl Vondrák. Krajské volby budou příští rok.

Čtyřiašedesátiletý hejtman a poslanec Vondrák v únoru opustil poslanecký klub ANO i samotné hnutí, které dlouhodobě kritizoval. V pozici hejtmana, kterou zastává od roku 2016, chtěl zůstat a klub ho před březnovým zasedáním zastupitelstva podpořil.

Návrh na odchod nepadl

Na samotném jednání zastupitelstva nepadl žádný návrh na jeho odchod z funkce. V květnu byl Vondrák odvolán i z čela sněmovního školského výboru.

Ostravská koalice v ohrožení. Klub ANO opustil kvůli vyloučenému primátorovi Macurovi pátý člen

Číst článek

Vondrák byl v krajských volbách v roce 2016 zvolen zastupitelem a jako lídr vítězné kandidátky hnutí ANO se stal ještě jako nestraník hejtmanem.

Do ANO vstoupil v roce 2017, ve volbách do Sněmovny v témže roce byl zvolen poslancem. Od loňského února byl místopředsedou ANO, na post rezignoval letos v únoru.

V kraji tvoří koalici ANO, ODS kandidující společně s TOP 09, KDU-ČSL a ČSSD. V pětašedesátičlenném zastupitelstvu má koalice převahu 46 hlasů. Po volbách získalo ANO 24 mandátů, Vondrák je nyní bez politické příslušnosti. ODS obsadila deset míst, lidovci sedm a ČSSD pět.

V opozici jsou Piráti s devíti mandáty, komunisté se čtyřmi místy a také SPD, která po volbách měla šest křesel, ale pět zastupitelů je nyní rovněž bez politické příslušnosti.

Kvůli podpoře Pavla v prezidentské volbě o svou funkci přišel i někdejší ostravský primátor Macura. Krize v hnutí ANO dokonce vedla k rozpadu ostravské koalice a vzniku nové.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme