‚Z Karviné udělali ghetto.‘ Hoteliér kvůli koronaviru neubytoval rodinu z Moravskoslezského kraje

Na sociálních sítích, a nejen tam, přibývá svědectví o potížích, které mají při zařizování dovolené obyvatelé z oblastí s výskytem nákazy koronavirem. Například pana Roberta Juraszka z Karviné. Plánoval dovolenou na Šumavě a vše dopředu zaplatil. Jak sám popsal, majitel penzionu mu pak ale zavolal a nechtěl ho ubytovat kvůli koronaviru. Tím ale celý případ neskončil, protože peníze za uhrazený pobyt zpátky na účet stále nepřicházely.

Reportáž Karviná Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

V šumavském hotelu odmítli ubytovat rodinu z Karvinska. Problém byl i vrácením peněz | Foto: Petr Lundák | Zdroj: Profimedia/MAFRA

„V tu chvíli jsem řekl jen: Na shledanou. Byl jsem úplně opařený, byl to šok,“ popsal Robert Juraszek první reakci na to, že ho na Šumavě nechtějí. Jenže ani v den původně plánovaného odjezdu neměl stále zpátky 11 tisíc korun, které nutně potřeboval na zajištění náhradní dovolené.

Přehrát

00:00 / 00:00

Diskriminace lidí z Karvinska kvůli koronaviru? Poslechněte si příběh Roberta Juraszeka

Nedostal podle svých slov žádný písemný doklad, žádné potvrzení o odeslání peněz a bál se, že kdyby zůstal doma, mohlo by to nakonec vypadat, že tím vlastně nedodržel rezervaci a o 11 tisíc by tak mohl přijít.

„Kdybychom tam nedojeli, mohl by to obrátit proti nám a peníze by nám propadly. Stále nám tvrdil, že peníze jsou odeslané, ale potvrzení nám vystavit nechtěl,“ vysvětlil Juraszek.

Hádka kvůli penězům

Proto na Šumavu odjel a očekával konflikt. K tomu opravdu došlo. Muži se spolu pohádali kvůli vrácení peněz a majitel hotelu začal panu Jurazskovi vyčítat, že „sem mohl dotáhnout koronavirus“. „Vůbec nevím, co tady děláte. U vás jsou všichni nakažení…,“ řekl rodině společně s pozdravem.

Osobně jsem protestoval taky, hodnotí primátor Ostravy Macura opatření v Moravskoslezském kraji

Číst článek

Robert Juraszek zároveň odmítl, jak sám říká, podepsat papír, že kdyby se v penzionu objevila nákaza, uhradí ze svého veškeré náklady a s tím spojené ztráty podnikatele. Hned ten den našel bydlení jinde. „Plány se změnily a dovolenou jsme si užili v jiné lokalitě, kde nás s otevřenou náručí přijali,“ řekl.

Peníze nakonec na jeho účet dorazily o pár dnů později. Známe název penzionu i jméno majitele. Vyjádření na záznam odmítl. Mimo mikrofon řekl, že nevidí na svém postupu nic špatného, peníze odeslal a že on pobyt nezrušil. Pan Juraszek to vnímá jako důkaz, že místo trvalého pobytu je teď kvůli strachu z nákazy něco jako vypálený cejch.

‚Z Karviné udělali ghetto‘

„Vyzývají, ať lidé radši necestují za hranice a jezdí po republice. A co udělali z Karviné? A nikdo nemá snahu napravit její jméno. Z Karviné udělali ghetto, nejjednodušší by bylo to oplotit a nikoho nepouštět ven,“ řekl v nadsázce pan Juraszek.

Jihočeští krajští hygienici potvrdili, že i po této zkušenosti rozešlou hoteliérům a majitelům penzionů doporučení, jak se podobným nepříjemným situacím vyhnout. Budou informovat, jak například co nejlépe zajistit bezpečnost hostů a personálu a snížit možná rizika. A zabránit tak hádkám mezi hosty a hoteliéry.

Martin Knitl Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme