Hejtman Vondrák odmítl vyhlásit stav nebezpečí na Ostravsku. Důl Darkov byl odstaven z těžby

Důl Darkov těžební společnosti OKD v Karviné byl kvůli hromadné nákaze covidem-19 odstaven z důlní těžby. Přešel na technologické minimum, odčerpává jen vodu a větrá. Po jednání krajského krizového štábu to dnes oznámil moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (ANO). Důl podle něj nelze zavřít, to by znamenalo zavření celého OKD. Vzhledem k opatřením krajské hygienické stanice a zastavení těžby ale nepovažuje za nutné vyhlašovat stav nebezpečí.

Karvinná (Aktualizováno: 12:32 25. 5. 2020) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moravskoslezský hejtman Ivo Vondrák (za ANO)

Hejtman Moravskoslezského kraje Ivo Vondrák (ANO) | Foto: Adolf Horsinka / MAFRA / Profimedia | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Nelze zavřít Důl Darkov, protože by to znamenalo zavření celého OKD. To je v daný okamžik jediné možné řešení, pokud nechceme zavřít celé OKD, a to v daný okamžik nikdo nechce, protože je to velký, velký, velký zaměstnavatel,“ uvedl hejtman.

Fárají v rouškách, nákaza se stejně šíří. Důl Darkov je dalším ohniskem epidemie koronaviru

Číst článek

Podle Vondráka není důvod ani izolovat Karvinou jako celek. Hygienici přes víkend vytrasovali 1000 kontaktů nakažených, chytrá karanténa tak podle něj funguje. Krajská hygienička Pavla Svrčinová uvedla, že nikdo z nemocných nebyl hospitalizován a k dispozici je dost odběrových kapacit.

Svrčinová uvedla, že testy odhalily k pondělnímu ránu 221 nakažených, v karanténě je 350 lidí. Čísla se ale stále mění, dodala.

V neděli bylo nakažených 212. Mezi nimi bylo 154 zaměstnanců dolů, včetně čtyř pracovníků mimo Darkov a čtyř pracovníků firem, kteří na šachtu docházejí, třeba údržbářů. Pozitivně testováno bylo také 54 příbuzných horníků. S plošným testováním zaměstnanců dolu a dohledáváním kontaktů nakažených začali hygienici minulý týden.

Podle hejtmana byla přijata opatření, která musí snížit riziko další nákazy. Pro návštěvy zůstávají zavřené domovy důchodců, léčebny dlouhodobě nemocných a nemocnice v okrese Karviná.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme