Moravskoslezský kraj ohrožuje stoletá voda

Vytrvalý déšť zkomplikoval během noci povodňovou situaci na severu Moravy. Vodohospodáři varují, že na některých místech Moravskoslezského kraje může během dneška stoupnout hladina až na úroveň stoleté vody, nejvíc jsou ohroženy obce v Beskydech.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

zaplavená cesta

zaplavená cesta | Foto: Jan Rosenauer

Dramatickou noc mají za sebou obyvatelé několika obcí na Bruntálsku. Velká voda tam vyhnala z domovů stovky lidí. V Krnově hrozí, že se kvůli dešti a stoupající hladině protrhne hráz Petrova rybníka. Ohrozilo by to obce mezi Opavou a Krnovem. Nebezpečí hrozí i krnovské průmyslové zóně v lokalitě Červený Dvůr, která už je teď částečně pod vodou.

V Krnově na Bruntálsku řeky Opava a Opavice řádily hlavně v noci, kdy se vylily z břehů a začaly ohrožovat přilehlé domy i místní firmy. Nejpostiženější byly místní části Kostelec a Chomníš, odkud bylo v noci evakuováno dvanáct lidí. Čtyři z nich jsou už sice zpátky doma, ale čtyři zůstávají na ubytovně Slezské univerzity a zbývající čtyři jsou v nemocnici na pozorování. Jsou to vesměs starší lidé, kteří tam jsou spíše na preventivním pozorování.

Hasiči v Moravskoslezském kraji mají za sebou tři stovky výjezdů. Stavějí ochranné hráze, čerpají vodu ze zatopených domů a sklepů, kontrolují výšky hladin řek a potoků, odstraňují vyvrácené stromy a spadlé větve, pomáhají čistit koryta řek a ucpanou kanalizaci od naplavenin. Kvůli dešti a vodě na silnici se stalo i několik dopravních nehod. Krajská povodňová komise v této souvislosti varuje řidiče na Krnovsku, Opavsku, Českotěšínsku, Karvinsku a v oblasti Beskyd.

Ve Zlínském kraji absolvovali hasiči kvůli silnému dešti na padesátku výjezdů, z toho třicet od dnešní čtvrté hodiny ranní do pravého poledne. Zasahovat je třeba především na Vsetínsku. Rožnovská Bečva tam už ale začala klesat, a ze třetího povodňové stupně se dostala na druhý. Povodňové množství se valí také řekou Rusavou v Hulíně. Vylití tam ale zatím nehrozí. Podle mluvčího Iva Mitáčka může přinést problémy hlášený vítr ve vyšších polohách.

"Nadále výjezdy pokračují. Soustřeďujeme se také na odstraňování následků naplavenin. Odstraňovali jsme napadené stromy, kmeny, pařezy, které se zachytily na konstrukcích mostků a blokovaly hladký průchod vod. Odstraňovali jsme také naplaveniny bahna, které zablokovaly vstup do rodinného domu. Dále se soustřeďujeme na čerpání vody ze zaplavených sklepů," doplnil mluvčí.

Na jihu Čech se situace uklidňuje

V jižních Čechách už neprší a na dnešek jsou hlášeny na jihu Čech jenom přeháňky. Situace by se tak zklidňovat. Odpovídají tomu i stupně povodňové aktivity na místních tocích. Třetí stupně jsou na dvou místech, a to na říčce Černá v Líčově, kde ovšem voda klesá. Během hodiny až o pět centimetrů. Pomaleji klesá Malše na Pořešíně, kde je také nejvyšší stupeň ohrožení.

Nedaleko Líčova je i Benešov nad Černou, kde podle starostky byla voda podobně rozlita v roce 2005. I zde hladina řeky výrazně klesla. Obyvatelé domů zažívají podobné situace poměrně často. V tuto chvíli je jeden z domů stále odříznutý. Jeho devětadvacetiletý obyvatel dům neopustil a čeká, až voda opadne. U sousedních domů se voda dostala jen do sklepů a kotelen. Během dne by měli hasiči na místo přivézt z Českého Krumlova vysoušeče.

Povodí Vltavy už řeku čistilo, ale její koryto se stále zanáší. Podle místních obyvatel a starostky by se proto mělo rozšířit. Pomoci by mohl i nový most, který na místě plánuje postavit Jihočeský kraj.

Srážky by měly během dne ustávat

Situace na moravských a jihočeských tocích se bude postupně zklidňovat. Radiožurnálu to potvrdil tajemník Ústřední povodňové komise Jan Hodovský. Srážky, které se přesouvají z Jeseníků do Beskyd, by podle něj měly ještě dnes ustávat.

"Předpokládáme, že budou vzrůstat průtoky na vodních tocích a řekách, které ovlivňují Beskydy. V odpoledních hodinách by i tam měla srážková činnost ustávat. Nepředpokládáme, že by kulminační průtoky byly nad úrovní dvacetileté nebo desetileté vody. Současně nepředpokládáme, že by došlo k souběhu povodňové situace směrem do Polska. To znamená, že by ty povodňové vlny měly postupně dobíhat a rozplývat se," přiblížil Hadovský.

Michal Svatoš, Pavlína Fendeková, Vilém Janouš, Lenka Jansová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme