Ostravsko, Karvinsko a Frýdecko-Místecko dusí smog. Podniky musejí kvůli regulaci omezit výrobu

Meteorologové v neděli po 14.00 vyhlásili v aglomeraci Ostravska, Karvinska a Frýdecko-Místecka regulaci. Podniky musejí přijmout různá opatření, aby ještě více neznečišťovaly ovzduší, a to včetně omezení výroby. Už dopoledne tam meteorologové vyhlásili smogovou situaci. Obojí platí až do odvolání. Ve 21.23 vyhlásili meteorologové smogovou situaci také pro oblast Třinecka. Důvodem jsou vysoké koncentrace polétavého prachu v ovzduší.

Ostrava (Aktualizováno: 22:22 20. 1. 2019) Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ostrava, Ostrava, Moravskoslezský Kraj, SMOG, ovzduší

V Moravskoslezském kraji se zhoršily rozptylové podmínky. | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Při regulaci některé průmyslové podniky musejí dodržovat regulační opatření včetně omezení výroby. „Alespoň na polovině stanic reprezentativních pro toto území překročil dvanáctihodinový klouzavý průměr koncentrací suspendovaných částic PM10 informativní prahovou hodnotu 100 mikrogramů na metr krychlový a ve výhledu 24 hodin není předpokládán jeho pokles,“ uvedli meteorologové.

Imisní limit, který pro průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace polétavého prachu PM10 činí 50 mikrogramů na metr krychlový, byl večer překročen na všech měřicích stanicích, na většině z nich více než trojnásobně.

Nadlimitní látky znečišťující ovzduší loni zatěžovaly 62 procenta lidí. Nejhorší byla situace na Ostravsku

Číst článek

V Karviné naměřená hodnota dosahovala 207 mikrogramů na metr krychlový, a limit tak byl překročen více než čtyřnásobně.

Aktuální hodinové koncentrace prašného aerosolu vyhodnocovali meteorologové většinou jako velmi špatné. „Rozptylové podmínky budou většinou nepříznivé. Průměrné čtyřiadvacetihodinové koncentrace prašného aerosolu se budou pohybovat nad hodnotou imisního limitu,“ uvedli večer meteorologové.

Nejhorší ovzduší v zemi

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá průmysl, doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska.

Meteorologové doporučují lidem, aby se během smogové situace zdrželi při pobytu venku zvýšené fyzické zátěže spojené se zvýšenou frekvencí dýchání.

„Doporučení platí zejména pro osoby s chronickými dýchacími potížemi, srdečním onemocněním, starší lidi a malé děti. Doporučujeme maximálně omezit využívání dopravních prostředků se spalovacím motorem a přednostně používat veřejnou dopravu,“ uvedl ČHMÚ.

V Moravskoslezském kraji je dlouhodobě nejhorší ovzduší v zemi a jedno z nejhorších v Evropě. Smog trápí kraj hlavně na podzim a v zimě. Ke znečištěnému ovzduší přispívá průmysl, doprava, topení v domácnostech i škodliviny ze sousedního Polska.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme